Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Węże podłączeniowe - czyli jak łatwo popełnić błąd instalacyjny.


Dość często spotykam się z klientami, którzy popełniają pewien błąd przy podłączaniu pomp ssących. Chodzi o zastosowanie na zassaniu węża antywibracyjnego (srebrny w metalowym oplocie). Jest to poważny błąd, za który możemy słono zapłacić.

Taki wąż jest przeznaczany na podłączenie tłoczeniu, czyli na wyjściu z pompy. Wąż w metalowym oplocie zbudowany jest tak, że w środku jest zwykła gumowa dętka. Metalowy oplot to wzmocnienie zewnętrzne i ochrona przed dużym ciśnieniem, które w takiej rurce na tłoczeniu występuje. Jeśli podłączy się ją na ssaniu, gdzie wytwarza się podciśnienie, gumowy wąż w środku może się zassać i zablokować przepływ wody, co w konsekwencji może doprowadzić do pracy na sucho i uszkodzenia pompy. Taka sytuacja nie zawsze ma miejsce, ale co jakiś czas zdarza się to klientom. Wąż w metalowym oplocie nadaje się znakomicie do podłączenia pompy do instalacji na tłoczeniu, jest bardzo wytrzymały na ciśnienie napierające.  Dodatkowo ma wbudowany śrubunek metalowy - który pozwala na łatwy i szybki demontaż w razie potrzeby.


Na części ssącej należy zastosowana specjalny wąż żebrowany, który posiada wygodny śrubunek do podłączenia. Jego zadaniem jest wytłumienie drgań na zasysaniu. Wąż, ze względu na swą żebrowaną konstrukcję nie podda się podciśnieniu i nie zassie się, dlatego rura taka świetnie się sprawdzi na instalacji ssącej. Wąż ssący posiada śrubunek z uszczelką ułatwiający podłączenie i co bardzo ważne jest miejscami przezroczysty. Pozwala wówczas na obserwację na bieżąco, czy pompa zasysa już wodę czy jeszcze ciągnie bąbelki powietrza.
Wąż ten nie nadaje się jednak do podłączenia na tłoczeniu. Ciśnienie na wyjściu pompy może być tak duże, że w ciągu kilku tygodnie może dojść do rozszczelnienia złączek węża a nawet jego pękania. Warto o tym pamiętać, aby nie narobić sobie problemu i aby nie doszło do zalania pomieszczenia, w którym pracuje pompa.


Poniżej przedstawiono przykładowy schemat podłączenia zestawu hydroforowego z wykorzystaniem dwóch węży ssącego i tłocznego oraz innych niezbędnych akcesoriów: