Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Najczęstsze awarie pomp ssących.


Korzystając z pompy do wody prędzej czy później napotkamy problem z urządzeniem. Przyczyną może być awaria samej pompy lub problem z instalacją. Przed oddaniem pompy do serwisu warto samodzielnie sprawdzić kilka rzeczy, być może uda się zaoszczędzić czas i pieniądze. 
 
Silnik nie pracuje, pompa nie pompuje. Nie ma oznak "życia".
Być może nie dochodzi prąd elektryczny. Sprawdź, czy jest włączony włącznik główny oraz sprawność bezpieczników. Warto też sprawdzić wtyczkę, czy prawidłowo jest wsadzona do gniazda. Czasami okazuje się, że przyczyna awarii tkwi w najprostszych rzeczach. 
 
Przyczyną braku działania pompy może być również zadziałanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego. 
 
Jeśli nie działa zestaw hydroforowy, być może wyłącznik ciśnieniowy ustawiony jest poniżej 1,5 bar, wówczas należy wyregulować wyłącznik ciśnieniowy. 
 
Przyczyną także może być uszkodzenie kondensatora rozruchowego (dotyczy pomp jednofazowych 230 V). Często zdarza się to, gdy pompa dostaje wilgoci lub montowana jest w studniach. Wymieniając kondensator należy zwrócić uwagę, aby był prawidłowo dobrany do mocy silnika. Najlepiej taki sam, jak poprzedni firmowy.
 
Jeśli słychać delikatne buczenie, ale silnik i wał się nie kręcą (pompa nie pompuje) to należy sprawdzić, czy nie zablokowały się wirniki pompy. Przyczyną mogą być uszkodzone łożyska lub sklejony wał z uszczelnieniem pompy (zdarza się tak, gdy pompa długo nie jest używana). 
 
Pompa wyłącza się sama, ponieważ silnik zostaje wyłączony przez zabezpieczenie termiczne. 
 
Przyczyną takiego stanu może być to, że napięcie częstotliwości są niezgodne z danymi na tabliczce znamionowej.  Przyczyną również może być zablokowany wirnik przez twadry element który dostał się do części hydraulicznej (zdarzyć się może gdy nie zamontowaliśmy filtra antypiaskowego).
 
Wysoka temperatura otoczenia oraz słaba wentylacja również może doprowadzić do uruchomienia wyłącznika termicznego. 
 
Jeśli zastosowałeś pompę niezgodnie z przeznaczeniem czyli pompujesz płyny o większej lepkości, to również pompa może się wyłączyć, ponieważ pompowanie takiego medium powoduje większe obciążenie silnika. 
 
Silnik pracuje, ale woda nie jest pompowana.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zawór zwrotny jest prawidłowo zamontowany oraz czy nie jest zablokowany. Odległość do lustra wody nie może być większe nić 8 m w pionie (większa odległość może powodować brak możliwości zassania wody). Sprawdź czy wszystkie połączenia na rurze ssącej są uszczelnione. Wystarczy niewielka nieszczelność na jednym z gwintów, aby pompa nie dała rady zassać przez powietrze dostające się do układu na ssaniu. 
 
 
Pompa zatrzymuje się i włącza po paru sekundach, nawet jeśli woda nie jest pobierana.

Być może na instalacji tłocznej lub ssącej wystąpiła drobna nieszczelność, przez którą wydobywa się woda pod ciśnieniem. To ona może powodować takie załączanie się pompy na krótki czas. Sprawdź też zawór zwrotny. Po pewnym czasie zawory zwrotne mogą zacząć przepuszczać. Jeśli problem nadal występuje to obniż ciśnienie startu lub dodatkowo dołóż zbiornik ciśnieniowy który wyrówna ciśnienie.

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018