Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jak wyregulować poprawnie wyłącznik ciśnieniowy?


Wyłącznik ciśnieniowy to urządzenie, które załącza i wyłącza pompę przy odpowiednim ciśnieniu. Na polskim rynku możemy spotkać kilka rodzajów wyłączników, które reguluje się w inny sposób. Najczęściej spotykany jest wyłącznik ciśnieniowy, który pod plastikową przykrywką posiada dwie śruby, krótszą oraz dłuższą. 
Wkręcając nakrętkę na dłuższej śrubie ściskamy sprężynę, powoduje to regulacje minimalnego ciśnienia załączenia się pompy. Luzując (odkręcając) spowoduje to że pompa włączy się przy mniejszym ciśnieniu. 
Skręcając nakrętkę na mniejszej śrubie regulujemy wielkość różnicy ciśnienia rozłączania i załączania pompy. 
 
Większość wyłączników ciśnieniowych ustawione jest fabrycznie na następujące parametry:
  •  ciśnienie załączenia pompy - 1,8 bar
  •  ciśnienie wyłączenia pompy - 2,4 bar
Są to minimalne wartości, aby przy podłączeniu do pompy z małym ciśnieniem zestaw hydroforowy prawidłowo działał. Jeśli lustro wody w twojej studni jest wysoko, a do domu, gdzie będzie stał zestaw, dość blisko to straty z tytułu ssania są nieduże, mając mocną pompę możesz podnieść ciśnienie załączania i wyłączania do większych wartości, aby na kranie lub zraszaczach uzyskać większe ciśnienie. 
 
Jeśli zestaw hydroforowy ma zasilić dom jednorodzinny w wodę użytkową najlepiej wyregulować wyłącznik do następujących parametrów:
  •  ciśnienie załączenia pompy - 2,5 bar
  •  ciśnienie wyłączenia pompy - 4 bar
Warto zastosować w instalacji reduktor ciśnienia na wejściu do domu. Reduktor ustawić na ciśnienie 2 bar. Wówczas woda w kranach będzie leciała równo a pompa włączała jeszcze rzadziej. W ten sposób zaoszczędzimy na energii, a pompa uzyska dłuższą żywotność. Przed reduktorem ale za zbiornikiem wstawiamy trójnik i odprowadzamy wodę na ogród. Jeśli posiadamy automatyczny system nawodnienia to na zraszaczach uzyskamy większe ciśnienie, dzięki czemu możemy uzyskać lepsze zasięgi. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli podłączyć więcej zraszaczy na jednej linii. Oczywiście najwięcej zależy od pompy jaką posiadamy. Jeśli pompa jest małej mocy, to może nam się nie udać uzyskać odpowiednio dużego ciśnienia i będziemy musieli się zadowolić niższym, ale zasada cały czas jest taka sama. 
 
Wyłączniki ciśnieniowe dzielą się na takie, które można podłączyć tylko pompy jednofazowe lub takie, do których można podłączyć tylko pompy trójfazowe 400 V.  Można spotkać na rynku uniwersalne do których można podłączyć pompę z silnikiem 230 V oraz 400 V, jednakże zawsze przed zakupem zapytajmy sprzedawcy, aby później nie tracić czasu na wymienianie jeśli przy zakupie nie zaznaczymy do jakiej pompy będzie nam potrzebny wyłącznik.

OSTATNIE KOMENTARZE

Michał
10 czerwiec 2017 r. 13:09
Kupiłem LCA 2 nigdzie nie jest napisane gdzie jest zasilanie tu schemat jest poglądowy, brak instrukcji jak podłączyć 400 V na 23o itd poprostu nie ma nic do czego słuzy i w którą kręcić pokrętłem do zwiększania ciśnienia instrukcji nie potrzeba


DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018