Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Który zbiornik hydroforowy będzie odpowiedni do instalacji?


Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego warto przeczytać ten artykuł, aby samemu podjąć decyzje, jaki zbiornik będzie najlepszy dla danej sytuacji (ilość osób, wydajność studni itp.).

Zbiorniki hydroforowe możemy podzielić na kilka grup. Zbiorniki ocynkowane, które nie posiadają przepony oraz zbiorniki przepon
owe, czyli z gumową membraną w środku. Zarówno jedne i drugie występują w wersji poziomej i pionowej. 

Zbiorniki przeponowe stosowane są w domach, rolnictwie oraz instalacjach wodociągowych. Zbiorniki mogą pracować ze wszystkimi rodzajami pomp do wody pod warunkiem, że parametry pompy odpowiadają wytrzymałości zbiornika. Zbiorniki stosuje się do stabilizacji ciśnienia oraz zwiększenie czynnej objętości instalacji wodociągowej. Ma to na celu zwiększyć żywotność całej instalacji, a przede wszystkim pompy.

Zbiorniki przeponowe posiadają gumową membranę, która rozdziela powietrze od wody, dzięki czemu powietrze nie miesza się z wodą i nie trzeba tak często dopompowywać zbiornika, jak jest to w przypadku zbiornika ocynkowanego. Mimo to producent w instrukcji zaleca kontrole powietrza raz na 6 miesięcy. Warto wiedzieć, że niektóre zbiorniki posiadają wbudowany manometr, dzięki czemu kontrola ciśnienia powietrza w zbiorniku jest dużo łatwiejsza. W zbiornikach bez wbudowanego manometru musimy wyposażyć się w urządzenie do kontroli ciśnienia (np. pistolet z manometrem od kompresora), podpinając się z tyłu zbiornika, pod wentyl możemy skontrolować jakie ciśnienie posiada poduszka powietrzna. Pamiętaj, że kontroli powietrza dokonujemy po spuszczeniu wody ze zbiornika.

W zbiornikach o pojemności 24 l, 50 l, 80 l, 100 l ciśnienie powietrza powinno być 1,7 bar. 
Jeśli posiadamy większy zbiornik 200 l, 300 l, 500 l to ciśnienie na pustym zbiorniku powinno być 2 a nawet 2,5 bar. 

Jeśli będziemy używać zestawu hydroforowego do zasilenia domu jednorodzinnego należy zwrócić uwagę czy zbiornik danej firmy posiada odpowiednie certyfikaty dopuszczające obsługę wody pitnej. 

Zbiorniki ocynkowane nie posiadają gumowej przepony i są wykonane z bardzo grubej blachy, która została ocynkowana, dzięki czemu zbiorniki nie rdzewieją mimo braku przepony. Zbiorniki te, tak samo jak zbiorniki przeponowe mogą być stosowane z pompami głębinowymi oraz powierzchniowymi. Ich dużą zaletą jest to, że są bardzo żywotne. Zbiorniki funkcjonują w układach hydroforowych nawet po 30 lat. Posiadają one specjalny właz, który służy do czyszczenia zbiornika od środka. Większość zbiorników ocynkowanych przystosowane są do wody pitnej i posiadają wymagane certyfikaty. W instalacjach domowych, jeśli decydujemy się na zbiorniki bezprzeponowe należy dobrać o większej pojemności. Jest to spowodowane tym, że woda ma bezpośredni kontakt z poduszką powietrzną i więc powietrze ubywa szybciej, a niżeli w zbiorniku przeponowym. Dlatego, aby nie za często pompować powietrze, stosuje się większe zbiorniki. Najczęściej kupowanym zbiornikiem do domu jednorodzinny jest zbiornik o pojemności 300 l.
Najczęstsze błędy przy pierwszym podłączeniu zbiornika oraz jego eksploatacji.
  • podłączenie zbiornika i uruchomienie pompy bez wcześniejszego nabicia zbiornika powietrzem.
Zbiornik należy napompować kompresorem do 2 barów, a następnie podłączyć pompę, aby ta pompując wodę jeszcze bardziej sprężyła powietrze w zbiorniku.
  • Uzupełnienie poduszki powietrznej bez spuszczenia wody ze zbiornika.
Jeśli pompa hydroforowa zbyt często włącza się w porównaniu do tego, jak było na samym początku to jest to pierwszy sygnał oznaczający, że należy uzupełnić powietrze w zbiorniku. Należy wyłączyć pompę od prądu i odkręcić kran, aby woda zeszła ze zbiornika hydroforowego. Następnie po zakręceniu kranów nabić powietrze kompresorem do 2 atmosfer. Potem wystarczy włączyć pompę, aby ta dopompowała wodę do zbiornika.
  • Zaniedbanie czynności czyszczenia zbiornika od środka
Używając zbiornika do wody pitnej warto raz na kilka lat oczyścić zbiornik od środka z osadzających się zanieczyszczeń. Zbiornik hydroforowy należy zamontować na śrubunkach, aby łatwo go było wypiąć z instalacji i wyjąć z pomieszczenia na zewnątrz. Aby łatwo i dokładnie umyć zbiornik od  środka należy odkręć korek na górze zbiornika oraz korek na samym dole zbiornika. Przez górny otwór wprowadzamy lancę od myjki ciśnieniowej do środka zbiornika i myjemy. Woda oraz wszystkie zanieczyszczenia spływają dolnym otworem.

Bardzo ważnym elementem o którym klienci zapominają jest reduktor ciśnienia. Zestaw hydroforowy pracuje w pewnym przedziale, oznacza to że przy wejściu na instalację domową najpierw będzie duże ciśnienie na przykład 3,5 atmosfery po pewnym czasie ciśnienie te będzie słabło do 1,8 atmosfery, po czym włączy się pompa i ciśnienie znów będzie wzrastało. Da się z tym żyć, ale komfort użytkowania jest dość marny. Stosując reduktor ciśnienia na którym ustawiamy dogodne dla siebie ciśnienie (na przykład 2 bary) mamy zapewnione stałe ciśnienie. Woda na instalację podawana jest równo bez wahań ciśnienia. Pompa włącza się jeszcze rzadziej, a podgrzewacz równo podgrzewa wodę (nie mamy sytuacji, że pod prysznicem temperatura ciepłej wody się zmienia i musimy ustawiać temperaturę wody kilka razy, bo raz woda jest za gorąca, a raz za chłodna).

Jeśli nadal nie jesteś pewny, jaki zestaw hydroforowy będzie najlepszy dla twojego budynku, zadzwoń do nas, a my zaprojektujemy i doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018