Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Kilka wskazówek dotyczących pomp głębinowych


W tym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej. 

Pompy do studni głębinowej najczęściej nazywa się pompami głębinowymi, głębinówkami, agregatami pompującymi. Służą do czerpania wody z ujęć głębinowych, ale z powodzeniem można je stosować również w studniach kręgowych oraz zbiornikach (np. na deszczówkę). Pompy głębinowej najczęściej pracują  w studniach, gdzie lustro wody znajduje się poniżej 8 m od powierzchni. W takiej studni zastosowanie pompy ssącej jest niemożliwe. 

Aby dobrze dobrać pompę głębinową należy dokładnie sprawdzić, na jakim poziomie znajduje się lustro wody w studni i jak daleko woda będzie tłoczona do zbiornika. Pompę należy dobrać w taki sposób, aby po odliczeniu strat wydajność i ciśnienie było odpowiednie. Zbyt duże ciśnienie może powodować szybsze zużycie pompy oraz większe (niepotrzebne) zużycie energii elektrycznej. Zbyt mała wydajność i ciśnienie może denerwować przy korzystaniu z wody zwłaszcza przy odkręceniu kilku kranów jednocześnie. Warto wiedzieć że nawet pompa najlepszej firmy i jakości szybciej może się zużyć, jeśli jest źle dobrana.

Niektóre pompy głębinowe sprzedawane są już z kablem, inne zaś tylko wyprowadzeniem przewodu 1,5 m. Większość pomp głębinowych z kablem to pompy tak zwane ogrodowe, nie posiadają atestów do pompowania wody pitnej ich żywotność jest zazwyczaj jest dużo krótsza nisz pomp, które sprzedawane są bez podłączonego kabla. Pompy takie jak SPO, ISP, wszystkie pompy Belardi, Grundfosa są pompami przeznaczonymi do intensywnej, całorocznej pracy. Wszystkie te pompy posiadają atesty i jak wspomniano, sprzedawane są bez kabla. Producenci wychodzą z założenia, że najlepiej będzie sprzedać pompę w niższej cenie a długość kabla oraz typ zostawić do wyboru klientowi.

Do pompy głębinowej można podłączyć najtańszy kabel, ale trzeba się liczyć z tym, że nie wytrzyma on w wodzie dłużej niż 1,5 roku. W sprzedaży występują specjalne przewody zasilające do zastosowania w wodzie. Kable takie mają zdecydowanie dłuższą żywotność. Najlepiej jednak dołączyć kabel niebieski, który oprócz tego, że w wodzie wytrzymuje najdłużej (nawet 15 lat), to posiada atesty dopuszczające go do montażu w studni z której będzie pobierana woda pitna. 


Jeśli zdecydowałeś się na zakup porządnej pompy z dobrym jakościowo kablem i spodziewasz się długiej bez
awaryjnej pracy, to zwróć uwagę jeszcze na złączkę, która służy do podłączenia rury tłocznej. Jeśli kupisz najtańszą, zwykłą złączkę, to możesz być pewny że może ona pęknąć od ciśnienia lub od drgań. Będziesz musiał wówczas wyciągać pompę ze studni, aby wymienić złączkę. Niewiele droższe jest mosiężne złącze, które wytrzymuje nawet 25 atmosfer ciśnienia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach głębinowych obejrzyj film, który nagraliśmy, na tej stronie możesz też poczytać więcej na temat pomp głębinowych. OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018