Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jaki zestaw hydroforowy do domu jednorodzinnego?


Wielu klientów zadaje nam pytanie, jaki zestaw hydroforowy wybrać do zasilenia domu jednorodzinnego.

Nie ma jednoznacznej dobrej odpowiedzi, ale mogę doradzić na co należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia.

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie pompy do studni jaką posiadamy. Czyli do wydajności źródła, którym dysponujemy. Klienci często o tym zapominają i kupują mocne pompy. Jakież zaskoczenie przeżywają, gdy okazuje się, że ich super mocna pompa (miała być taka dobra) uszkodziła się, bo pracowała na sucho (zerwała lustro wody). 

Jeśli jest to studnia kręgowa, a lustro wody jest wyżej niż 8 m w pionie, to możemy zamontować pompę ssącą zwaną inaczej hydroforową. Pompy tego typu mają ograniczaoną siłę zasysania, więc jeśli planujemy zamontować pompę w garażu lub piwnicy (zwiększając odległość z której ma zasysać), to musimy dokładnie wyliczyć, czy będzie w stanie zassać wodę z takiej odległości (więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego filmu, który porusza ten temat i przeczytać w artykułach, do których zachęcam).

Rodzaj pompy w zestawie hydroforowym (zestawy hydroforowe z pompą ssącą)
Do zasilenia domu jednorodzinnego, w którym zamieszkuje do 5 osób najlepiej dobrać pompę o wydajności minimum 70 litrów na minutę. Parametry podawane na tabliczce znamionowej przez producenta są maksymalnymi, osiągami przy zerowym zasysaniu i zerowym tłoczeniu, wydajność jaką otrzymamy na kranie będzie pomniejszona o stratę wynikającą z tytułu zasysania oraz tłoczenia. Im większe odległości, tym strata większa, należy to uwzględnić i dobrać trochę mocniejszą pompę, zwłaszcza jeśli planujemy zasilić jeszcze podlewanie ogrodu.

Bardzo ważne jest, aby dobrać pompę w taki sposób, aby z kolei nie była wydajniejsza od studni. Jeśli lustro wody jest na granicy zasysania czyli na 7-8 m a wydajność danej studni mała to dobierając bardzo wydajną i mocną pompę wielostopniową możemy tylko sobie zaszkodzić. Przy takiej studni pompa będzie często zrywała wodę lub może nie dać rady w ogóle zassysać.

Wielkość zbiornika hydroforowego
Zbiornik ciśnieniowy do zestawu hydroforowego najlepiej dobrać większy, aby pompa rzadziej się załączała. Dzięki takiej charakterystyce pracy pompa będzie miała dłuższą żywotność. Decydując się na zbiornik ocynkowany najlepiej zakupić 300 litrowy, ewentualnie 200-litrowy. Jeśli zbiornik przeponowy, to można zastosować 150-litowy. Zbiorniki przeponowe mają większą sprawność, więc mogą być o mniejszej pojemności. Reguła w zasadzie jest taka, że im większy zbiornik zastosujemy tym lepiej:
  • Jesteśmy w stanie lepiej wyregulować ciśnienie;
  • Pompa rzadziej będzie się uruchamiała;
  • przy słabo wydajnych studniach będzie więcej czasu pomiędzy załączaniami się pompy, aby woda naszła do studni.
Jakość wyłącznika ciśnieniowego
Zestawy hydroforowe sprzedawane są zazwyczaj z najtańszymi wyłącznikami ciśnieniowymi, aby uzyskać jak najniższą cenę wyjściową za zestaw. Jednakże warto zapytać sprzedawcę czy zestaw może być zmontowany z lepszym jakościowo wyłącznikiem. Zapewni to zdecydowanie dłuższą żywotność pompy, ponieważ skutkiem uszkodzonego wyłącznika jest często uszkodzona pompa.


Zestaw hydroforowy na pompie głębinowej

Jeśli korzystamy ze studni, gdzie lustro wody jest bardzo nisko lub studnia umiejscowiona jest tak daleko od miejsca montażu hydrofora, to musimy zdecydować się na zestaw hydroforowy na pompie głębinowej. W takim układzie sercem napędowym będzie pompa głębinowa, która w przeciwieństwie do pompy ssącej nie musi poświęcać mocy na zassanie wody (gdyż pracuje pod wodą). Cała moc urządzenia może być wykorzystana na tłoczenie wody do instalacji. 

Zestaw taki posiada kilka dodatkowych zalet:
  •  niesłyszalna praca, ponieważ pompa znajduje się w studni;
  •  zazwyczaj lepsze przełożenie wydajności i ciśnienia przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej (do uzyskania tych samych parametrów wystarczy mniejszy silnik, niż w pompach ssących);
  •  brak konieczności zalewania pompy przed pierwszym uruchomieniem;
  •  pompy głębinowej nie trzeba demontować na okres zimowy;
  •  można uzyskać lepsze ciśnienie;
Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiedni zestaw do własnego domu to wiedz, że zawsze możesz do nas napisać lub zadzwonić a my z przyjemnością doradzimy najlepsze rozwiązanie do Twoich warunków. Możesz liczyć na bezpłatny projekt kompletnego rozwiązania. Tworzymy go na bazie bogatego doświadczenia. Decydując się na naszą ofertę możesz być pewny, że otrzymasz najlepsze rozwiązanie. Zapraszam

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018