Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jaką pompę wybrać do nawadniania?


Wybór pompy zaczynamy od sprawdzenia wydajności naszego źródła. Nie ma problemu, jeśli zasysać będziemy z jeziora czy rzeki, jednak przy zasysaniu ze studni koniecznie zbadajmy jej wydajność. Jeśli wydajność studni jest mała, czyli woda napływa wolno, to nie można zastosować mocnej, bardzo wydajnej pompy, bo to doprowadzi do pracy na sucho, a tym samym do uszkodzenia pompy i problemów z instalacją nawadniającą.

Jak sprawdzić wydajność studni?
Wydajność studni powinien określić studniarz, który ją wiercił. Jeśli jednak tego nie zrobił, to można samemu określić mniej więcej wydajność studni.

Metoda którą opiszę dotyczy studni głębinowej oraz kręgowej.

Montujemy mocniejszą pompę głębinową zanurzając ją kilka metrów pod lustrem wody.
Do sznurka przymocowujemy jakieś obciążenie oraz styropian, obciążenie nie może być zbyt duże, aby styropian nie zanurzył się pod lustrem wody. opuszczamy taką konstrukcje a na sznurku zaznaczamy czerwoną kreskę lub naklejamy taśmę, abyśmy stojąc przed studnią mogli ocenić czy lustro wody w studni obniża się czy utrzymuje się na jednym poziomie. Na końcu rury tłocznej, która jest podłączona do pompy montujemy zawór kulowy.

Uruchamiamy pompę i obserwujemy lustro wody czy się obniża, jeśli lustro wody opada to przykręcamy zawór kulowy i obserwujemy dalej. Jeśli lustro w studni będzie się utrzymywało na niezmienionej głębokości (czyli nie będzie opadało) przy czasie pracy ok 15 minut, możemy dokonać próby wiaderkowej. Sprawdzamy w jakim czasie napełni się 10 litrowe wiadro. Na tej podstawie wyliczymy przybliżoną wydajność studni.

Wybór pompy
Model pompy należy wybrać taki, aby po odliczeniu strat z tytułu tłoczenia, jego wydajność nie była większa od wydajności studni. Pamiętając, że wydajność na tabliczce znamionowej podana przez producenta jest wartością maksymalna i należy uwzględnić straty z tytułu tłoczenia. Im większa wydajność oraz ciśnienie, tym lepiej dla systemu nawadniającego. Nie ma sensu jednak z tym przesadzać. Mam tu na myśli to, że zraszaczom nie potrzebne jest większe ciśnienie niż 5 barów. Jeśli dobierzemy pompę z dobrą wydajnością i dobrym ciśnieniem, możemy liczyć na to, że uda nam się podłączyć więcej zraszaczy na jednej sekcji, dzięki temu zaoszczędzimy na takich elementach jak elektrozawory, rury czy złączki.

Lepiej wybrać pompę z autotematycznym uruchomieniem
W zależności od studni możemy zdecydować się na pompę ssącą lub głębinową, samą pompę możemy podłączyć bezpośrednio do sterownika od nawadniania (jeśli posiada taką funkcje). Sterownik będzie uruchamiał pompę w tym samym momencie, co zaplanowane nawadnianie. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie nie możemy korzystać z wody poprzez kran czerpalny a pompa służy tylko i wyłącznie do zasilenia systemu nawadniania. Aby podłączyć pompę do sterownika należy dokupić dopasowany do pompy stycznik, co wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami.
Można też zdecydować się na zakup zestawu hydroforowego ze zbiornikiem (hydroforem), który będzie uruchamiał się automatycznie, jak tylko otworzy się elektrozawór. Będziemy mogli go podłączyć niezależnie pod krany ogrodowe lub zasilać myjkę nawadniającą. Innymi słowy korzystać niezależnie z wody.

Zestawy hydroforowe do nawadniania z mocniejszymi pompami ssącymi.

Zestawy hydroforowe do nawadniania z mocniejszymi pompami głębinowymi.
 

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018