Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jaka pompa do podniesienia ciśnienia ?


Narzekasz na słabe ciśnienie z wodociągowej sieci miejskiej? Pewnie zastanawiasz się, co można w tej sytuacji zrobić? Doświadczenie niejednej osoby podpowiada, aby podłączyć jakąś pompę, która wytworzy dodatkowe ciśnienie i poda je do naszej instalacji. Ale czy to słuszne rozwiązanie?
Przeczytaj koniecznie ten artykuł, aby dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, jeśli dokonujemy sami instalacji pompy pod wodociąg w celu podniesienia ciśnienia.

W instrukcji większości pompy jest podana informacja, że nie można podłączać urządzenia pod źródło pod ciśnieniem, gdyż grozi to uszkodzeniem pompy. Jeśli podłączysz zwykłą, tanią pompę bezpośrednio do sieci, musisz się liczyć z tym, że szybko zużyje się uszczelniacze wału pompy, co za tym idzie, może nastąpić wypływ wody do silnika, tym samym trwałe uszkodzenie pompy. Oddając pompę do serwisu gwarancyjnego w takiej sytuacji, wiedz, że inżynierowie serwisu są w stanie ustalić, że pompa została podłączona pod sieć wodociągową. Możemy być pewni, że reklamacja zostanie odrzucona.

Aby podejść do tematu  jak należy, trzeba wiedzieć, że są na rynku specjalne pompy lub zestawy pompowe, służące właśnie do podnoszenia ciśnienia. Nie mówię tu o profesjonalnych pompach, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych i stosowane do zasilenia osiedli, czy biurowców. Kilku producentów przewidziało potrzebę podniesienia ciśnienia w zwykłych domach. Wiedz, że nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak sytuacja nie jest typowa, więc takie urządzenia wymagają lepszej (droższej) konstrukcji.

Pierwszą czynnością całej operacji jest sprawdzenie, jakie w istocie posiadamy ciśnienie w sieci wodociągowej. Dokonać możemy tego podłączając w instalację zwykły manometr. Następnie wiedząc już jakie ciśnienie mamy w sieci, określamy jakie chcielibyśmy mieć docelowo. I podłączamy pompę!

1. Pierwsze urządzenie, nad którym się pochylę to pompa firmy Grundfos.
Model SCALA2 98562862- to nowość na naszym rynku. Grundfos SCALA2 to kompaktowe, samozasysająca pompa automatyczna, przeznaczona do podnoszenia ciśnienia w domowych instalacjach. Pompa jako jedyna na rynku może zapewnić nam ciśnienie dokładnie takie jakie będziemy chcieli. Wszystko za sprawą falownika, który wbudowany jest w konstrukcję. Możemy wówczas sterować prędkością obrotową silnika, co umożliwia utrzymanie idealnego ciśnienia w kranach, zgodnie z naszymi potrzebami. Pompa jest bardzo cicha, a optymalizacja ilości obrotów na minutę sprawia, że jest to bardzo ekonomiczne urządzenie w użytkowaniu. Kosztuje ok 1799 zł.2. Bardzo popularny modelem na naszym rynku jest model MQ 3-35 - również firmy Grundfos. W przeciwieństwie do pompy Scala2 tu nie da się ustawić wyjściowego ciśnienia. Jesteśmy skazani na maksymalne ciśnienie, które oferuje pompa. MQ3-35 jest w stanie podnieść ciśnienie o 3,5 bara. Ciśnienie, jakie uzyskamy w kranie to suma ciśnień pompy i naszego wodociągu. Jeśli ciśnienie okazało by się za mocne - możemy zastosować reduktor ciśnienia. Urządzenie kosztuje ok 1300 zł.