Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Podłączenie pompy elektrycznej do abisynki.


Jeśli posiadasz studnie z podłączoną ręczną pompą typu abisynka i chciałbyś podłączyć równolegle pompę elektryczną lub hydrofor pod tę samą studnię, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Opisuję w nim na co należy zwróć uwagę, aby prawidłowo podłączyć pompę i nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Rurę ssącą, którą pobieramy wodę poprzez pompę ręczną, należy rozdzielić, aby można było podłączyć pompę elektryczną. Najważniejszym elementem w prawidłowym podłączeniu jest zawór zwrotny który trzeba zastosować zarówno przed pompą ręczną jak i przed pompą elektryczną.

Zamiast zaworów możemy zastosować zawory kulowe jak widać na rysunkach obok, jednakże jest to mniej wygodne rozwiązanie ponieważ za każdym raz
em musimy zamykać i otwierać zawory ręcznie w zależności z jakiej pompy będziemy korzystali.

Zawory zwrotne można podłączyć przy trójniku, tak jak jest to pokazane na schemacie podglądowym na końcu artykułu. Jednakże jeśli planujemy używać pompy lub hydrofora przez cały rok, to należy trójnik rozdzielający podłączyć na odpowiedniej głębokości, czyli poniżej strefy zamarzania. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na zamontowanie  zaworów zwrotnych przy samej pompie elektrycznej i bezpośrednio przed pompą ręczną. W razie konieczności wymiany zaworu zwrotnego będzie łatwiejszy dostęp. Można też zamontować kręgi betonowe jak widać to na rysunku po lewej stronie. Rozwiązanie takie, mimo wyższej ceny, jest wygodne i sprawdza się u wielu klientów. Będziemy mieli wówczas łatwy dostęp, a w kręgach możemy umieścić pompę lub nawet cały zestaw hydroforowy.

Przed pierwszym uruchomieniem całego układu należy zalać wodą zarówno ręczną pompę jak i elektryczną, Rozruch układu rozpocząć należy od pompy ręcznej, aby zassała wodę i jednocześnie zalała cały układ ssący. Dopiero w drugim etapie należy uruchomić pompę elektryczną, jeśli pompa nie da rady zassać wody, to należy proces zalewania powtórzyć.

Co zrobić, gdy pompa (zestaw hydroforowy) nie chce zassać wody?

Jeśli po kilkukrotnym zalaniu dokładnie instalacji ssącej oraz pomp, nie możemy mimo tego zassać wody, to przyczyny mogą być następujące:
  • zbyt duża odległość pompy elektrycznej od lustra wody;
  • nieszczelność na złączkach, pompa zasysa "lewe" powietrze;
  • nieprawidłowa praca zawora zwrotnego.
Jeśli zachodzi taka potrzeba a studnia jest wydajna, można korzystać jednocześnie z pompy ręcznej oraz z elektrycznej. Uwaga, proszę nie zapomnieć o demontażu pomp przed zimą. Jeśli tego nie zrobimy, mróz rozsadzi urządzenia, a my będziemy musieli liczyć się z nieplanowany kosztem na wiosnę.