Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jak samemu zbudować zestaw hydroforowy z pompą głębinową?


W poniższym poradniku przedstawiono krok po kroku, co należy zrobić, aby zbudować cały zestaw hydroforowy oparty na pompie głębinowej i zbiorniku hydroforowym.

Wszystko należy zacząć od dobrania odpowiedniej pompy głębinowej. Źle dobrane urządzenie może skutkować uszkodzeniem całej instalacji lub szybszemu zużyciu samej pompy. Nawet gdy wybierzemy pompę bardzo dobrej firmy, nie uchroni nas to przed problemami. 

 

Należy określić, jaka wydajność jest potrzebna. Przykładowo do zasilenia domu jednorodzinnego, gdzie mieszka 4-5 osób najlepiej dobrać pompę, która po odliczaniu strat, uzyska wydajność około 70 litrów na minutę. Jeśli zestaw hydroforowy jest zaplanowany dodatkowo do zasilenia systemu nawadniania, to warto dobrać mocniejszą pompę z wyższym ciśnieniem i wydajnością. Wówczas uda się podłączyć więcej zraszaczy na jednej sekcji, dzięki czemu koszt instalacji całego systemu nawadniania wyjdzie niższy. Oszczędność - zakup mniejszej ilość rur, elektrozaworów i złączek. 

Stratę z tytułu tłocznie wylicza się następująco:

- każde 10 m podniesienia wody w pionie to strata ciśnienia w przybliżeniu jednego bara;

- każde 100 m w poziomie to strata ciśnienia w przybliżeniu również około jednego bara; 

- stratę wydajności należy sprawdzić na wykresie producenta. 

Jeśli nie mamy wybranego konkretnego producenta naszej przyszłej pompy, to na wstępie warto poczytać o pompach z firmy Grundfos, ponieważ jako jedyne z niewielu posiadają wbudowany szereg zabezpieczeń, które chronią pompę przed różnymi uszkodzeniami (np. przeciążenie, spadek i wzrost napięcia, praca na sucho). Tym samym pompa odznacza się wyjątkowo długą żywotnością. 

 

Następnie w pompę należy wkręcić specjalną złączkę do podłączenia rury niebieskiej PE32 lub przy większych pompach PE40. Najlepiej, jeśli jest to złączka mosiężna (bardzo duża wytrzymałość na drgania oraz ciśnienie). Nasze złączki z tworzywa o podwyższonej wytrzymałości do 16 barów, dzięki zastosowaniu specjalnego uszczelnienia oraz bardzo materiału ABS są bardzo wytrzymałe. Nadają się świetnie do podłączenia pomp głębinowych.

 

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniej ilość rury niebieskiej PE. Kolanko, aby złamać się w poziomie i poprowadzić rurę do zbiornika, który można podłączyć zarówno w studni jak i w garażu (ew. kotłowni). 

Przechodząc do kolejnego punktu - sterowania pompą, należy zwrócić uwagę że osprzęt do zbiornika ocynkowanego różni się od osprzętu do zbiornika przeponowego. Opis zbiorników, różnice i czym się kierować przy wyborze zbiornika znaleźć można w osobnym artykule. Zaznaczę tylko, że jeśli montujemy zbiornik w studni, lepiej zdecydować się na zbiornik ocynkowany.

 

Dobieramy odpowiedni osprzęt (wyłącznik ciśnieniowy, manometr) i wszystkie potrzebne złączki. Warto również wyposażyć się w szczelną głowice do zamknięcia studni, która posiada zaczep do zawieszenia pompy. Zamyka ona szczelnie studnie, aby woda gruntowa nie dostała się do studni. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli będziemy używali wody ze studni, jako wody użytkowej.

Jeśli chciałbyś zobaczyć jak skompletować całą głowice do studni z wszystkimi potrzebnymi złączkami kliknij tu.  

Ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć, to linka do zawieszenia pompy.  Można zamówić tańszą linkę ocynkowaną i powlekaną, która z powodzeniem wytrzyma wiele lat lub linkę z kwasówki (stal nierdzewna), która wytrzyma nawet 50 lat.  

Poniżej przedstawiam film z przykładowym zestawem, który jest dobrany pod system nawadniania ogrodu (około 250 m2) ze zbiornikiem przeponowym zamontowanym na ścianie w garażu.

Warto do nas zadzwonić a my dokładnie o wszystko dopytamy i doradzimy a nawet przedstawimy w ofercie mailowej najlepsze rozwiązanie właśnie dla Ciebie. 

 

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018