Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Pompa hydroforowa, pompa ssąca, pompa napowierzchniowa - co warto wiedzieć o tych pompach.


W tym artykule postaram się przekazać najważniejsze informacje dotyczące pomp hydroforowych. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ssącej, jakie rodzaje pomp są dostępne na rynku oraz czym się od siebie różnią.
 
Pompy hydroforowe zwane inaczej ssącymi lub powierzechniowymi służą do transportu cieczy z odpowiednią wydajnością i ciśnieniem. Jak nazwa wskazuje pompy te są w stanie zassać wodę z odpowiedniej głębokości, dlatego wykorzystuje się je często do zasilenia domów z własnej studni. Lustro wody nie może znajdować się głębiej niż 8 metrów w pionie od pompy. 
 
Pompy hydroforowe możemy podzielić na 3 rodzaje: małe pompy peryferalne, pompy jednostopniowe i wielostopniowe. 
 
Pompy peryferalne z charakterystycznym łopatkowym wirnikiem to małe pompy o niewielkiej wydajności i ciśnieniu. Wybierane są zazwyczaj do doraźnego podlewania wężem ogrodowym. 
 
Mocniejsze pompy jednostopniowe (czyli jedno-wirnikowe) są w stanie wytworzyć większą wydajność i przeznaczone są zazwyczaj do zasilenia niedużych układów hydroforowych. Świetnie sprawdzą się w ogródkach i domkach letniskowych. 
 
Na rynku możemy również spotkać wielostopniowe pompy, które podają wodę przy użyciu kilku wirników. Możemy wówczas oczekiwać większej wydajności, ale i ciśnienia. Pompy te służą do zasilenia większych systemów nawadniających. Na ich bazie buduje się zestawy hydroforowe ze zbiornikami, których celem jest zasilenie budynków mieszkalnych. 
 
Do ręcznego podlewania roślin z węża lub do zasilenia mikro układu z jednym kranikiem wystarczy pompa peryferalna lub jednostopniowa z wydajnością od 35 do 60 litrów na minutę. Jeśli chcemy zastosować pompę do nawadniania ogrodu poprzez system wynurzalnych, automatycznych zraszaczy to warto zastosować pompę o większe wydajności i ciśnieniu - najlepiej pompę wielostopniową. Wówczas będziemy mogli podłączyć więcej zraszaczy na jednej sekcji. W takich układach pompy mają wydajność nie mniejszą niż  100 litrów na minutę.
 
Należy w tym miejscu nadmienić bardzo ważną rzecz. Podane parametry na tabliczce znamionowej pompy to parametry maksymalne, przy zerowym zasysania i zerowym tłoczeniu. Są to parametry do porównania jednej pompy z drugą. Tym samym należy pamiętać, że parametry jakie uzyskamy na końcu węża będą pomniejszone o stratę wynikającą z odległości zasysania oraz tłoczenia. Im dalej do lustra wody, tym wydajność i ciśnienie na końcu węża będzie mniejsze. Dlatego dobierając odpowiedni model należy pamiętać i wyliczyć stratę.

Jeszcze jedna ważna sprawa, jak wiadomo żadna pompa ssąca nie może pracować bez wody, bo taka praca może doprowadzić do uszkodzenia części hydraulicznej. Dlatego zasadne jest zainstalowanie zabezpieczenia przed pracą na sucho. 
 
Wszystkie pompy ssące muszą być zalane przed pierwszym uruchomieniem. Posiadają więc specjalne otwory zalewowe, niestety w większości są małe i niewygodne przy zalewania. Wielu instalatorów montuje wraz z pompą specjalny trójnik zalewowy, który znacznie ułatwia i przyspiesza pierwsze uruchomienie. Niezbędny elementem w prawidłowym działaniu pompy hydroforowej jest zawór zwrotny zapobiegający powrotowi wody do studni. Warto zamontować taki z mosiężnym grzybkiem w środku, pozostałe dość szybko się zużywają i przepuszczają wodę, może to nawet doprowadzić do uszkodzenia pompy.  
 
Jeśli planujesz korzystać z samej pompy, warto uzbroić ją o specjalny automat, który sprawi że pompa będzie uruchamiała się samoczynnie po odkręceniu kranu i wyłączała, gdy kran zakręcimy. Jeśli budujesz zestaw do zasilenia domu jednorodzinnego warto zastosować zestaw ze zbiornikiem hydroforowym.
 
Jeśli jesteś na etapie poszukiwań pompy ssącej, warto odwiedzić naszą ofertę, gdzie wybór pomp jest ogromny, poza tym dzięki łatwej wyszukiwarce, szybko możesz odszukać interesujący Cię produkt. Karta produktu zawiera szczegółowy opis pompy, wykres parametrów pracy, schemat podłączenia i film instruktażowy.

OSTATNIE KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ
Copyright 2018