Szybki kontakt
Tel. 885 310 618
Tel. 887 882 000

pon-pt 08:00 - 16:00

Zostaw numer - oddzwonimy

poradnik sklepu hypo

Jaką pompę samozasysającą do wody?


W tym artykule wytłumaczę, jak dobrać pompę ssącą? I na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu przed zakupem. 
 
Dobór pompy zaczynamy od sprawdzenia, na jakim poziomie znajduje się lustro wody w naszej studni. Należy wiedzieć, że wszystkie pompy ssące mają zdolność zasysania z określonej głębokości wynikającej z podstawowych praw fizyki. Otaczające nas ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 1000 hPa czyli ok 1 atmosfery co odpowiada ciśnieniu słupa wody o wysokości ok. 10 m, z takiej więc teoretycznie głębokości można zasysać wodę. W praktyce głębokość ta ograniczona jest do 7–8 m, dlatego, że zawsze występują pewne straty ciśnienia, spowodowane średnicą węża ssącego, tarciem itp , Jeśli lustro wody znajduje się niżej niż wspomniane 8 m - to trzeba zastanowić się nad zakupem pompy głębinowej.
 

Jeśli szukasz pompy ogrodowej do podlewania ręcznego wężem ogrodowym, to wystarczy do tego mała pompka peryferalna lub jedno-wirnikowa o wydajności od 35-do 60 l/min. Można podłączyć ją bezpośrednio do węża, zbudować mały zestaw bez zbiornikowy lub z niedużym zbiornikiem. Zajmuje niewiele miejsca i sprawdza się w prostych pracach ogrodowych.
  

Jeśli szukasz pompy do zasilenia domu jednorodzinnego warto zdecydować się na droższy, bardziej żywotny model. Zwróć uwagę, że pompa będzie użytkowana przez cały rok na okrągło.Tania pompa zużyje się nam zdecydowanie szybciej,  Nie wspomnę o kosztach związanych z demontażem starej i montażem nowej. Z doświadczenia klientów wnioskuję, że często pompa psuje się w najmniej odpowiednim momencie, święta, chrzest dziecka lub niedzielny poranek. Oczywiście hydraulik przyjedzie  w tym czasie, ale i słono policzy sobie za pompę i jej wymianę. Niestety w takim okresie jesteś na niego skazany, bo chcesz mieć wodę jak najszybciej. Dlatego z reguły do domu kupuje się dobrej jakości pompę. Pompy hydroforowe bardzo dobrej jakości.