Jak zabezpieczyć pompę do wody przed uszkodzeniem i uzdatnić wodę użytkową

Filtry do wody dzielą się na dwa rodzaje: mechaniczne i uzdatniające. Mechaniczne to takie, która wytrącają widoczne (duże) cząstki, które mogą uszkodzić pompę (piasek) lub zapchać instalację wodną (drobinki z zaśniedziałych rur itp.). Filtrami mechanicznymi są filtry dyskowe, siatkowe, sznurkowe, piankowe, papierowe harmonijki.
Filtry uzdatniające, jak sama nazwa wskazuje, uzdatniają wodę poprzez wytrącenie szkodliwych pierwiastków (żelazo, mangan) oraz jej zmiękczanie. Są to odżelaziacze i zmiękczacze mechaniczne.
(można o nich poczytać więcej pod tym linkiem) 

Ale zacznijmy od początku. Zazwyczaj na wstępie, zaraz za pompą, a w pompach ssących również przed pompą - zaleca się montaż filtrów wstępnych, czyli takich które nie tłumiąc zbytnio przepływu (wydajności) zatrzymają zanieczyszczenia takie jak piasek. Zadaniem tych filtrów jest przedłużenie żywotności pompy, a dokładnie układu hydraulicznego czyli wirników.

W przypadku filtrów uzdatniających mamy do wyboru więcej opcji. Zazwyczaj montuje się zestawy składające się z trzech wkładów założonych jeden po drugim. To proste i najtańsze rozwiązanie, aby uzdatnić wodę.
Poważniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego odżelaziacza (odmanganiacza) jak i zmiękczacza. 

filtr antypiaskowy w pompie ssącej

filtr antypiaskowy      

filtry uzdatniające wodę użytkową


Podczas montażu pompy, Ryszard - mój zaufany hydraulik odpowiedzialny za instalacje we wszystkich moich domkach na wynajem, poruszył temat filtracji wody.

Zawsze wydawało mi się, iż filtr wstępny, taki przed pompą ssącą, jak to mówią anty-piaskowy, absolutnie wystarczy, bo chroni pompę oraz instalację przed ewentualnym piaskiem ze studni.

Jako że filtry te są niedrogie, montowaliśmy je na każdej inwestycji.

W jednym z obiektów zasilanym nową studnią, klienci zaobserwowali żółto-pomarańczowy osad na umywalkach.
Zadzwoniłem do Rysia zapytać co może być tego przyczyną. Usłyszałem -wysoka zawartość żelaza, manganu, związków wapnia, magnezu. Nie miałem pojęcia, że poza filtrami wstępnymi zaleca się również montaż filtrów uzdatniających. I tutaj przedstawił mi dwie opcje:
 
1. Zrobienie badań fizykochemicznych i na ich podstawie dobór profesjonalnego zestawu uzdatniającego (ocynkowanego - ręcznego lub z włókna szklanego - z automatyczną głowicą).
2. Montaż zestawu tanich filtrów uzdatniających, składający się z 3 wkładów

Jako iż był to mały domek na wynajem, postanowiliśmy na tańsze rozwiązanie z zestawem filtrów USTM. Montaż rozwiązania profesjonalnego uzdatniacza zaleca się tam, gdzie potrzebna jest duża wydajność np. budynki gospodarcze bądź wieloosobowe rodziny, gdzie woda może być użytkowana w tym samym momencie przez parę osób. Wygoda dużego zapasu wydajności uzdatnionej wody wiąże się również ze sporymi kosztami. Zadzwoniłem do firmy z Pruszkowa, od której zawsze zamawiam pompy i poprosiłem o przygotowanie takiego zestawu. Opisałem sytuacje którą zgłosili lokatorzy, pracownik firmy praktycznie od razu zdiagnozował problem i widział czym jest to spowodowane. Przesłał mi na maila zestawienie wraz z wyceną. Wysłali paczkę tego samego dnia więc hydraulika umówiłem na następny wieczór.

Jako że jestem osobą techniczną, co prawda nie konkretnie w branży hydraulicznej, to lubię widzieć co jest montowane w moich inwestycjach i jak dbać o to, żeby to wszystko działało. Na pierwszy rzut oka zestaw wyglądał bardzo niepozornie. W przesyłce z Hypo znajdowały się 3 przeźroczyste korpusy EMI, zawory kulowe, różne wkłady do filtrów, zaczepy na ścianę, klucz do filtrów, oraz taśma teflonowa.

filtry ustm od hypo

Przez telefon dostałem krótkie instrukcje o kolejności montażu filtrów: 1.Sznurkowy 2.Odżelaziający 3. Zmiękczający oraz o ewentualnych czynnościach serwisowych, co ile i jak wymieć wkłady.
 
Wbrew pozorom, montaż przebiegł szybko i sprawnie. W zasadzie w nieco ponad godzinę wszystko było gotowe i odnoszę wrażenie, że z pomocą telefoniczną sklepu, do którego dzwoniłem, spokojnie zamontował bym to sam.
 
Problem rozwiązany, popłynęła przezroczysta woda, nie zostawia żadnych śladów na umywalkach. Lokatorzy domku zadowoleni, a ja wydałem ułamek kwoty, jaką zaproponowali mi w firmie zajmującej się tylko uzdatnianiem wody.

odżelaziacz ocynkowany 150l

 
 
 
 
 
 

Zostaw po sobie komentarz