Jaki zbiornik hydroforowy do domu jednorodzinnego

Zbiorniki hydroforowe możemy podzielić na dwa rodzaje: zbiorniki przeponowe oraz zbiorniki ocynkowane. Zbiorniki produkuje kilku producentów. Na rynku są również dostępne importowane zbiorniki. Każdy rodzaj występuje w różnych pojemnościach, co ma przełożenie na cenę konkretnego modelu.

Nasuwa się pytanie. Jaki zbiornik będzie najlepszy do domu jednorodzinnego?
To zależy od użytkownika i jego potrzeb. Dla jednego klienta zbiornik ocynkowany wyda się bardziej wygodny, a inny zdecyduje się na zbiornik przeponowy. Poniżej postaram się napisać o wszystkich różnicach, aby było Ci łatwiej podjąć decyzje.

Zbiornik ocynkowany
Hydrofory, bo tak możemy również nazwać te zbiorniki, można z powodzeniem zamontować go w podziemnych kręgach studziennych. Występująca stale spora wilgoć nie będzie negatywnie wpływać na zbiornik, gdyż chroni go przed korozją gruba warstwa cynku. Jest bardzo wytrzymały i trwały, bo dosłownie nie ma co się w nim zepsuć. Do domu jednorodzinnego z 5-osobową rodziną najlepiej dobrać większy zbiornik np. 300-litrowy. Dzięki większemu zbiornikowi pompa będzie włączała się rzadziej, będzie można precyzyjnie wyregulować wyłącznik ciśnieniowy, ciśnienie w kranie będzie miało mniejsze wahania.

Aby pozbyć się zupełnie wahania ciśnienia w instalacji, najlepiej zamontować reduktor ciśnienia, na którym ustawimy jedną stałą wartość na przykład 2 atmosfery, dzięki temu woda w kranie będzie leciała cały czas z takim samym ciśnieniem. Stosując reduktor można zdecydować się na mniejszy zbiornik na przykład 200 litrów. Należy pamiętać że w zbiornikach ocynkowanych nie ma przepony, dlatego zbiorniki te wymagają raz na jakiś czas uzupełnienia poduszki powietrznej. Wraz ze zbiornikiem warto zaopatrzyć się w mały kompresor (jeśli nie posiadamy). Znacząco usprawni obsługę hydrofora.

Jak uzupełnić powietrze w zbiorniku ocynkowanym?
Sygnałem do konieczności uzupełnienia poduszki powietrznej w hydroforze jest to że, pompa włącza się dużo częściej w porównaniu, jak było to na początku. Dzieje się tak dlatego, iż powietrze ma bezpośredni kontakt z wodą i podczas poboru wody miesza się z nią i ulatuje przez krany. Stąd konieczność regularnego uzupełniania.

Czynności, jakie powinieneś podjąć podczas uzupełniania ciśnienia. Po odłączeniu pompy od zasilania, odkręć kran, aby ze zbiornika zeszła woda. Spuść wodę do momentu, aby wciąż zakrywała ujścia boczne zbiornika. Następnie, przy pomocy wentyla znajdującego się w górnej części zbiornika podłączamy końcówkę kompresora lub pompkę nożną. Nabijamy ciśnienie do ok 2 atmosfer. Kolejnym krokiem jest podłączenie pompy do zasilania, aby ta uzupełniła wodę w zbiorniku.

Zbiornik przeponowy
Podstawową różnicą między zbiornikiem ocynkowanym a przeponowym jest właśnie przepona, czyli gumowy balon w którym magazynowana jest woda. Ta, nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem, dlatego nie trzeba uzupełniać tak często powietrza, jak ma to miejsce w zbiorniku ocynkowanym. Jedynie do czego zobowiązany jest użytkownik, to kontrola ciśnienia raz na 6 miesięcy. Jeśli to zaniedbamy i ciśnienie zejdzie do niebezpiecznego poziomu, może dojść do przetarcia membrany i jej pęknięcia. Naprawa w tej sytuacji wiąże się z wymianą przepony.

Reguła jest taka, że im większy zbiornik, tym lepiej, ponieważ pompa będzie się rzadziej uruchamiała, jednakże sprawność zbiorników przeponowych jest większa, więc do takiego samego domu jednorodzinnego wystarczy zbiornik 150-litrowy. W instalacji ze zbiornikiem przeponowym również warto zastosować reduktor ciśnienia.

Zbiorniki przeponowy 150-litrowy występuje w kilku typach. Można zastosować zbiornik poziomy lub pionowy, co pozwala na łatwe dopasowanie go do pomieszczenia, w którym chcemy go zainstalować (pod schodami lub w jakiś niskich zakamarkach). Niektóre zbiorniki posiadają specjalne twory do mocowania i podwieszenia na ścianie, dzięki temu nie zajmują miejsca na podłodze.

Przed przystąpieniem do korzystania z naszej instalacji koniecznie należy przebadać wodę w sanepidzie lub PZH na okoliczność występowania związków żelaza i manganu. Wówczas dowiemy się, czy wodę możemy użytkować do celów bytowych bez narażenia zdrowia. Jeśli wyniki wody będą niekorzystne należy uzdatnić wodę za pomocą odżelaziacza / odmanganiacza (zdjęcie poniżej), który będzie działał znakomicie tylko wtedy gdy zastosujemy zbiornik ocynkowany. To przy nim należy zamontować aspirator i dyszę rozbryzgową. Woda przepływająca przez odżelaziacz zostanie uzdatniona. Jeśli zastosujemy lub posiadamy już zbiornik przeponowy należy zastosować inny tym uzdatniacza. Zapraszam do złożenia zapytania, lub przesłania do nas wyników badań wody. Znajdziemy najlepsze rozwiązanie.


Zostaw po sobie komentarz