Pompa głębinowa - co powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Ten artykuł ma na celu zapoznać Was z charakterystycznym rodzajem pomp do wody. Chodzi dokładnie o pompy głębinowe. Czym się charakteryzują, do czego służą, jakie rodzaje głębinówek występują na rynku i na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy.

Pompa głębinowa służy do wypompowania wody z dużych głębokości. Charakteryzuje się pionową osią i niewielką średnicą. Klasyczne pompy głębinowe przeznaczone są głównie do studni o średnicy 90, 100, 125 160 i 225 mm, można je zamontować w szerszych studniach np. kręgowych pod warunkiem, że zastosuje się pewne rozwiązanie wspomagające chłodzenie silnika (tzw. rura osłonowa).

Średnice pomp głębinowych, które są dostępne na rynku to najwęższa - 50 mm i kolejno, 74, 90, 98 i 150 mm, Średnicę pompy dobiera się w taki sposób, aby wykluczyć ryzyko zakleszczenia się pompy w studni. Standardowo do studni 100-tki wkładamy pompę 3,5 calową (90-tkę), do 125-tki - pompę 4 calową - itd.

Kluczowym aspektem w temacie instalacji jest dobranie odpowiednich parametrów pompy. Wybór nawet najlepszej, markowej pompy może okazać się błędem, jeśli zostanie źle dobrana do wydajności studni i potrzeb odbiorcy. Wiele zależy również od jakości wody jaką oferuje Twoja studnia. Jeśli studnia "piaszczy" czyli w wodzie znajduje się piasek, to musimy liczyć się z tym, że będzie to miało szkodliwy wpływ na wirniki pompy. W takich sytuacjach warto zdecydować się na pompę z odpowiednią hydrauliką, która jest bardziej przystosowana do pompowania wody z pewną zawartością piasku. Zwróć na to uwagę, gdy staniesz w obliczu wyboru konkretnego modelu.

Niektóre modele pomp oferowane są z już podłączonym kablem zasilającym. Profesjonalne pompy jak Belardi, Grundfos, oferowane są w wyprowadzonym 1 metrowej dlugości przewodem. Do takiej pompy należy podłączyć przewód elektryczny, który jest przystosowany do pracy w wodzie. Zwróć uwagę, że gdy zdecydujesz się na najtańszy przewód musisz liczyć się z tym, że po roku lub dwóch będzie trzeba wyjąć pompę i go wymienić, co wiąże się oczywiście z kosztami.

Kolejnym istotnym tematem jest podłączenie pompy z rurą wodną. Jeszcze 15 lat temu masowo stosowano sztywne rury ocynkowane, które były dość problematyczne w montażu nie wspomnę o dużo wyższym koszcie w porównaniu do obecnych rozwiązań. Najbardziej popularne teraz są niebieskie przewody z tworzywa PE. Są dość elastyczne i lekkie w transporcie.

W przypadku pomp głębinowych należy zwrócić szczególną uwagę na złączki do podłączenia tychże rur. Zwykła, tania złączka pod naporem dużego ciśnienia oraz drgań, jakie wywołuje pompa, może ulec pęknięciu lub wypięciu. Wiąże się to z ponownym wyjęciem pompy ze studni i ich wymianą. Dlatego już przy pierwszym montażu warto zastosować złączki o podwyższonej wytrzymałości, których wytrzymałość to nawet 16 barów. Posiadają dużo grubsze ścianki oraz trwalszą uszczelkę, co wpływa na długą żywotność.

A jeśli decydujesz się na większą, mocniejsza pompę głębinową można zastanowić jeszcze inny rodzaj złączki. To profesjonalne złącze wykonane z mosiądzu, które odporne jest na ciśnienie nawet 25 barów.

Wielu klientów zadaje nam pytanie, czy trzeba wyjmować pompę głębinową ze studni na zimę, jeśli nie będzie używana w tym okresie. Odpowiedz brzmi NIE. Tym pompa głębinowa przewyższa pompę ssącą, gdyż nie wymaga tak wielu działań przy zabezpieczeniu jej przed zimą. Wystarczy odłączyć pompę od prądu i odkręcić zawór tłoczny. Pompa głębinowa będzie wciąż pod wodą, a woda w rurze wyparuje, tym samym nie zamarznie i nie rozsadzi rury.

Jeśli szukasz pompy i nie wiesz jak dobrać pompę oraz cały zestaw hydroforowy, kliknij w ten link odpowiedz na kilka pytań a fachowcy z naszej firmy dobiorą pompę z odpowiednimi parametrami.


Zostaw po sobie komentarz