Pompa zatapialna - co warto wiedzieć przed zakupem

W tym artykule chciałbym opowiedzieć o pompach zatapialnych. Czym się od siebie różnią, co warto wiedzieć przy wyborze pompy zatapialnej i na co warto zwrócić uwagę w czasie jej użytkowania .

Pompy zatapialne, jak sama nazwa wskazuje pracują zanurzone pod wodą. Służą głównie do przepompowania lub wypompowania wody ze studni, szamba lub innych źródeł (może być to jezioro, rzeka ale i zalana piwnica lub zbiornik na deszczówkę. W odróżnieniu do pomp głębinowych pompy zatapiane z reguły nie wytwarzają zbyt dużego ciśnienia. Czyli maksymalna wysokość podnoszenia to zaledwie kilkanaście metrów. To ciśnienie rzędu 1 bara - to niedużo, więc tych pomp nie stosuje się do zestawów hydroforowych czy zasilenia zraszaczy w nawadnianiu. Ciśnienie jest po prostu za małe.

Można zadać sobie pytanie, po co takie pompy, głębinówka będzie dużo lepsza. Otóż nie. Te pompy są wykorzystywane w zupełnie innym celu.

Pompy zatapialne dzielą się na te przeznaczone do wody czystej i do brudnej. Te do wody czystej wykorzystywane są do opróżniania basenów, uzupełniania oczek wodnych ze studni kręgowej ogólnie do transportu wody z czystych źródeł.

Drugi rodzaj pomp - do wody brudnej. Wśród nich znajdziemy najtańsze pompy plastikowe, służące np. do doraźnego opróżniania zalanych pomieszczeń, wspomnianych wcześniej zbiorników na deszczówkę, oczyszczaniu oczek wodnych, czyli wszędzie tam, gdzie woda zawiera drobne zanieczyszczenia.

Do tej grupy pomp zaliczamy również pompy do szamba i gnojowicy, które są w stanie pompować wodę z grubszymi zanieczyszczeniami organicznymi. Charakteryzują się one mocniejszą konstrukcją. Korpus ssaco-tloczący najczęściej odlany jest z trwałego żeliwa. Do budowy wykorzystywana jest nierzadko również stal nierdzewna.

Kolejną grupą pomp do wody brudnej to pompy z dodatkowym rozdrabniaczem. W pompach tych spotykać możemy różnego typu rozdrabniacze. Są to m.in. rozdrabniacze nożowe - obracające się przed otworem ssącym. Rozdrabniacze młotkowe, które dzięki swojej budowie rozbijają biologiczne nieczystości, rozdrabniacze wirnikowe, które są bardzo ostre. Dla bezpieczeństwa zabudowane są w środku pompy. dodatkowo swoim kształtem wspomagają tłoczenie nieczystości. Są jeszcze wielokanałowe rozdrabniacze dyskowe, które charakteryzują się najefektywniejszym mieleniem.

Do grupy pompy do wody brudnej należy zaliczyć jeszcze profesjonalne pompy, które są w stanie pompować wodę z piaskiem, wykorzystywane są do ciężkich prac budowlanych, takich jak opróżnianie zalanych wykopów, pompowanie kurzawki a nawet pulpy piaskowej. Jak widać rodzina pomp zatapialnych jest dość duża, wierzę, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

A teraz kilka ciekawostek, które mogą się przydać podczas korzystania z pomp zatapialnych. Aby wydłużyć żywotność pompy szambowej, po skończonej pracy, warto wyciągnąć ją ze zbiornika i umieścić w zbiorniku z czystą wodą. Kilkuminutowa praca w czystej wodzie wypłucze nieczystości z pompy - tym samym uszczelnienia i podzespoły pompy nie będą narażone na stałe oddziaływanie kwaśnego środowiska. Oczywiście mówię tu o tańszych modelach. Te droższe mają lepsze uszczelnienia i w takich przypadkach pompa może być zanurzona stale w szambie.

Jak wszystkie pompy tak i pompy zatapialne nie powinny pracować na sucho ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia. Większość pomp została wyposażona zatem w specjalne zabezpieczenie - pływak, który wyłącza pompę, gdy ciecz w zbiorniku się kończy. Zdarza się jednak tak, że pływak lubi się zawiesić, dlatego warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Zabezpieczenie tego typu nie tylko ochroni pompę przed praca na sucho, ale i zabezpieczy przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika lub znaczącym wahaniem napięcia w sieci.

Jeśli nie wiesz jaką pompę wybrać to zapraszam do naszego działu z pompami zatapialnymi, dzięki wyszukiwarce możesz szybko znaleźć pompę odpowiedniego producenta, o pożądanej wydajności i mocy.


Zostaw po sobie komentarz