Pompy do deszczówki jak działają

Wykorzystanie wody z deszczówki jest świetnym, a przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy jesteśmy posiadaczami działki lub domu z ogrodem. Dzięki temu możemy nawodnić trawnik, czy podlać rośliny rosnące w ogrodzie. Aby wcielić to rozwiązanie w życie, w zupełności wystarczy nam odpowiedni zbiornik na deszczówkę oraz dopasowana do potrzeb pompa.

Jaka pompa do wody deszczowej?

Oczywiście pompa do zbiornika na deszczówkę jest jednym z najważniejszych elementów całego systemu. Dzięki niej korzystanie z zebranej wody jest bardzo łatwe i komfortowe. Zadaniem pompy jest przetransportowanie wody i dostarczenie do docelowego odbiornika. W zależności od użytkownika będzie to np. wąż ogrodowy, zraszacz lub kran. Pompa do wody deszczowej od normalnej pompy różni się parametrami technicznymi i hydraulicznymi, dlatego nie można użyć standardowej pompy do tego typu zbiorników.

Jak działa pompa do deszczówki?

Pompa do deszczówki ma stosunkowo prostą budowę i jest łatwa w obsłudze. Jak działa taka pompa? Ciśnienie, które pompuje wodę wytwarzane jest przez silnik elektryczny z wirnikiem. Jeśli pompa posiada wbudowany filtr, to zapobiega on zasysaniu ewentualnych zanieczyszczeń, a zawór kontroluje przepływ wody. Oczywiście do urządzenia można podłączyć wąż, aby można było skorzystać z wody w wybranym przez nas miejscu. Woda do pompy pobierana jest za pomocą rury, która wprowadzona jest do zbiornika na deszczówkę. Jeśli poziom cieczy jest za niski, to czujnik wbudowany do pompy automatycznie ją wyłącza.

Charakterystyka pompy do wody deszczowej

Przede wszystkim pompa do zbiornika na deszczówkę skonstruowana jest z materiałów bardzo wysokiej jakości, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz korozję. To urządzenie wysokiej jakości, które przez wiele lat cieszy użytkownika niezawodnością. Pompa do deszczówki jest bardzo cicha i przede wszystkim bardzo energooszczędna, mimo swojej konstrukcji przystosowanej do ciągłej pracy. Oprócz tego zaletą takiej pompy jest kompaktowy rozmiar oraz wbudowany uchwyt, który znacznie ułatwia jej ewentualne przenoszenie.

Co jest istotne przy wyborze pompy do wody deszczowej?

Istotna przede wszystkim jest wydajność pompy oraz moc jej silnika. W zależności od potrzeb będą one się różniły. Pompy do deszczówki skonstruowane są tak, aby móc pobierać wodę nawet z kilku metrów głębokości i podnosić są na wysokość od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Są to urządzenia bardzo wydajne co jest dodatkowym atutem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia, które różnią się w zależności od modelu urządzenia. Pompa może posiadać wbudowane już zabezpieczenia przed suchobiegiem, czyli pracą na sucho, a także filtr do zanieczyszczeń, zawory regulujące przepływ wody, czy rurę, która posiada regulację wysokości. Są to dodatkowe udogodnienia, dzięki którym korzystanie z pompy do zbiornika na deszczówkę będzie przyjemne i komfortowe. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych awarii i konieczności napraw części lub wymiany całego urządzenia.


Zostaw po sobie komentarz