Co jest niezbędne, aby podłączyć pompe ssącą lub zestaw hydroforowy?

Dostaję wiele zapytań odnośnie poprawnej instalacji pomp ssących. Pytają Państwo o to, jakie elementy trzeba koniecznie zastosować do poprawnego działania pompy, a które można pominąć. Otóż proszę pamiętać, że sporo elementów, które być może znajdą się w instalacji nie są tyle co konieczne, ale dla komfortu montażu. Będą one pomocne w dalszej eksploatacji, a inne zabezpieczą pompę przed przedwczesnym zużyciem.


Proszą też Państwo o podanie poprawnej kolejności instalowanego osprzętu. Żeby za każdym razem nie tłumaczyć w jakim celu zostały użyte dane elementy, które będą się powtarzały, to na początku wyjaśnię, że nypel służy do połączenia dwóch gwintów wewnętrznych, natomiast mufą łączymy gwinty zewnętrzne. Zacznijmy zatem od strony ssawnej pompy.

Do pompy bezpośrednio wkręcamy śrubunek, który ułatwi nam w razie awarii demontaż pompy, następnie nypel i zawór zwrotny, który przytrzyma wodę w pompie i uchroni ją przed nadmiernym wysiłkiem podczas zasysania. Zastosowanie tylko i wyłącznie zaworu zwrotnego z koszem na końcu rury ssawnej nie jest zalecane. Za zaworem zwrotnym znajdzie się trójnik zalewowy i tutaj proponuję zastosować mosiężny -takie gotowe trójniki można nabyć w sklepie Hypo. W następnej kolejności za pomocą mufy dołączamy filtr antypiaskowy, który skutecznie zabezpieczy pompę przed wszelkimi zanieczyszczeniami mechanicznymi (piasek, nieczystości ze studni itp.).

Za filtrem zaś powinien się 
znaleźć zawór kulowy, który będzie zamykany przy czynnościach obsługowych filtra (czyszczenie). Po zamontowaniu wszystkich elementów i skutecznym uszczelnieniu gwintów możemy podłączać się do rury wychodzącej ze studni. Możemy wpiąć się na sztywno, lub zastosować elastyczny wąż podłączeniowy, który da nam spore pole do manewru. Mamy już zakończoną stronę ssawną i możemy zabrać się za górę pompy, czyli tłoczenie.

akcesoria do podłączenia do pompy ssącej

 

zestaw hydroforowy

Wszystkie te elementy można zakupić w cenie hurtowej w naszym sklepie HYPO. Celowo nie podaje linków do produktów, ponieważ lepiej zadzwonić do nas powiedzieć jaką pompę chce się kupić a my dobierzemy odpowiedni osprzęt. Wówczas będzie pewność ze wszystko jest prawidłowo dobrane do danego modelu pompy i nie będzie błędów instalacyjnych od których między innymi może zależeć krótsza żywotność pompy lub zestawu hydroforowego. 

Proponowałbym zastosować urządzenie zwane hydrostoperem, który zabezpieczy naszą pompę przed ewentualną pracy na sucho, co doprowadziłoby do jej uszkodzenia. Następnie kolejny trójnik zalewowy, dzięki którym będziemy mogli zalać pompę i rurę ssawną. Zostanie nam już tylko zawór kulowy umożliwiający odcięcie wody w razie awarii, reduktor ciśnienia niwelujący skoki ciśnienia.

Po zalaniu pompy i rury ssącej poprzez dwa trójniki znajdujące się już w naszej instalacji, odkręcamy kran i podłączamy pompę do gniazdka elektrycznego. Czasami zdarza się, że pompie nie uda się zaciągnąć wody za pierwszym razem i czynności te należy powtórzyć nawet kilka razy. Proszę również pamiętać, że każda próba podciągnięcia wody nie powinna być dłuższa niż 60 sekund i poprzedzona kilkuminutowymi przerwami. Dodatkowo musimy mieć pewność, iż wszystkie połączenia są szczelne i nie zasysamy lewego powietrza, bo możemy ponieść porażkę i woda z kranu nie poleci. Do uszczelnienie najczęściej stosuje się taśmę teflonową lub pastę i 
pakuły

taśma teflonowa do uszczelnienia


 
 

Zostaw po sobie komentarz