Czy pompa głębinowa może zardzewieć

W związku, że interesuję się pompami głębinowymi, często przeglądam fora, aby zainspirować się do napisania artykułu, który będzie przydatny dla osób odwiedzającym tą stronę.

Czytam komentarze klientów na temat pomp głębinowych, jak to wypisują że pompa marki X po kilku miesiącach cała zardzewiała, "działa, ale nie wiem, co będzie za następne kilka miesięcy - zupełnie nie polecam". Troszkę mnie to z jednej strony bawi, z drugiej strony irytuje, ponieważ ilość takich wpisów na forum przez różnych klientów jest duża. Każdy czytając takie wpisy powinien wiedzieć, że wszystkie pompy głębinowe są produkowane z stali INOX czyli nierdzewnej lub z żeliwa (pompy grudziądzkie).

Taka stal oraz żeliwo, jak wiadomo nie jest w stanie zardzewieć. Jeśli włożylibyśmy nawet zwykłą stal do wody i jej nie wyjmowali, to również nie zardzewieje, bo rdza powstaje dopiero, gdy nastąpi kontakt z powietrzem (tj. tlenem). "Rdza", którą widać na zdjęciach, to nic innego, jak osad z cząstek żelaza i manganu, który osadza się na pompie. Na wielu zdjęciach widać go nawet na plastikowych złączkach przełączonych do pompy. Pozbywać się tego nie ma sensu ponieważ i tak po kilku dniach pracy pompa będzie wyglądała identycznie. Jeśli jest dużo żelaza lub manganu w wodzie pompa już po kilku dniach może wyglądać jakby była cała zardzewiała. Oczywiście doradzę tym którzy chcą sprzedać pompę i nie przerazić przyszłego właściciela, wystarczy użyć ściereczki i Cifa (togo, którym czyści się kuchenki) - osad zejdzie, a pompa będzie wyglądać przyzwoicie. Osad ten bez większego problemu uda się wyczyścić.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką jakość wody posiadasz i czy będziesz potrzebował filtra, odżelaziacza czy zmiękczacza wody, zrób prosty test. Test kupisz za ok 40 zł i zrobisz go w domu. Nie trzeba płacić kilkuset złotych za badanie w sanepidzie.


Zostaw po sobie komentarz