Jak prawidłowo zamontować pompę głębinową w studni kręgowej?

Jak instalator-hydraulik spotykam się dość często z zarzutami, że zamontowana pompa głębinowa w studni kręgowej (kopanej) dość szybko ulega awarii, lub często się przegrzewa i staje. Poniżej chciałbym przedstawić kilka faktów, dlaczego tak się dzieje. I co należy zrobić, aby zapobiec takim awariom. Powinien o tym wiedzieć każdy właściciel studni kopanej.

Każda pompa głębinowa składa się z dwóch modułów - części silnikowej i część hydraulicznej. W wielu przypadkach da się łatwo odkręcić jedną część od drugiej, gdyż w wielu przypadkach stosowany jest tzw, standard NEMA. 
Pompy głębinowe, jak sama nazwa wskazuje przystosowane są do pracy w studniach głębinowych czyli rurach studziennych o średnicy od 90 mm do 220 mm. Montaż pompy w takiej rurze zapewnia prawidłowy przepływ wody wzdłuż silnika i zapewnia jego chłodzenie. Jest to wymagane, gdyż silnik podczas pracy się nagrzewa. Bieg wody wzdłuż silnika jest jedynym czynnikiem chłodzącym urządzenie. W momencie, gdy umieścimy pompę głębinową w studni kręgowej, bądź otwartym zbiorniku, silnik, bez zapewnienia mu chłodzenia, zachowuje się jak grzałka w szklance wody i narażony jest na przegrzanie się. Oczywiście pompa silnik posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne, jednak przy częstym wyłączaniu zużywa się i 
może to doprowadzić do spalenia silnika.

rura filtrująca do pompy głębinowej

Jako, że jestem instalatorem i mam za sobą już kilkadziesiąt instalacji, zapoznam was z rozwiązaniem, dzięki któremu wymusimy obieg wody wokół silnika i tym samym zasymulujemy pracę pompy w studni głębinowej oraz praktycznie w 100% zabezpieczymy nasze urządzenie przed piaskiem.
 
Do wykonania rury osłonowej potrzebne będą nam:
- rura z tworzywa (o średnicy i długości większej niż pompa)
W przypadku pompy 3,5" 110 mm, 4" 125" itd
- korek do rury
- siatka studniarska
- opaska cybantowa lub opaski zaciskowe
 
1. W pierwszej kolejności w korku wykonujemy otwór w celu przeprowadzenia rury tłocznej im lepiej dopasujemy otwór do rury tym mniej wody pompa pobierać będzie od góry, co tym samym przełoży się na lepsze chłodzenie silnika (Zasysanie będzie tylko w dolnej części). Przez korek przeprowadzić musimy również kabel elektryczny.
2. Od dołu na otwór nakładamy siatkę studniarską i przymocowujemy ją za pomocą opaski. Najlepiej sprawdzi się tutaj opaska cybanta. Należy zwrócić uwagę, aby była cała ze stali nierdzewnej.
3. Na pompę montujemy złączkę pe, a przez korek przekładamy zarówno rurę pe jaki i kabel zasilający
4. Zamykamy rurę osłonową korkiem i już możemy cieszyć się w pełni zabezpieczoną pompą.
 

rura osłonowa do pompy głębinowejrura osłonowa do pompy głębinowej i studni kręgowej

Na rozwiązanie to naprowadził mnie jeden znajomych pracujący w sklepie z pompami w podwarszawskim Pruszkowie, okazało się, iż rozwiązanie to stosują już od bardzo dawna i dbają o to, że jeżeli klient szuka pompy do studni kręgowej poinformowany został o konieczności montażu rury osłonowej.

Z tego co pamiętam koszt gotowego elementu u nich to około 100 zł, więc chyba warto, a niżeli szukać poszczególnych elementów w sklepach. Z resztą siatka studniarska nie jest łatwo dostępna w takich małych odcinkach.
 
 

Zostaw po sobie komentarz