Pompy do wody do studni głębinowych

Studnie głębinowe zazwyczaj wiercone są na terenie oddalonym od przyłącza sieci wodociągowych. Natomiast bardzo często wybiera się to rozwiązanie nawet gdy dostęp do sieci wodociągowych jest bezproblemowy. Dzieje się tak dlatego, że takie rozwiązanie na przestrzeni czasu okazuje się być tańsze. Jaką więc pompę wybrać aby umożliwić wydobycie wody ze studni?

Jaka pompa do studni głębinowej?

Najważniejszym kryterium przy doborze pompy głębinowej jest jej średnica, która uzależniona jest od średnicy studni. Różnica między pompą, a studnią powinna wahać się między 12, a 60mm. Jednym z ważniejszych kryteriów jest także współgrająca wydajność pompy z wydajnością studni, a także odległość studni od miejsca, w którym magazynowana będzie woda, czyli np. zbiornika hydroforowego. Równie ważne jest na jakiej głębokości jest lustro wody. Pompa umieszczona w wodzie nie może być za blisko, ponieważ drobinki piasku, które mogłyby się dostać do pompy skróciłyby niestety długość jej żywotności. Bardzo często inwestorzy zaczynają proces tworzenia studni od kupna pompy, a następnie wykonują odwiert studni. Niestety jest to jeden z podstawowych błędów. Należy zacząć od odwiertu studni, a następnie do jej parametrów dobrać odpowiednie urządzenie. Należy wtedy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na wodę, ciśnienie wody, odległość oraz długość rurociągów.

Co wpływa na wydajność pompy?

W sprzedaży mamy do wyboru pompy wyposażone w falownik lub bez falownika. Pompa bez falownika działają wykorzystując całą swoją moc lub nie działają wcale. Gdy pompa wyposażona jest w falownik częstotliwości pracy, to jej działanie będzie dopasowywane do wymagań instalacji. Prościej mówiąc, gdy chcemy wykorzystać mały strumień wody to pompa będzie pracowała na małej mocy, jednak gdy użyjemy cały potencjał, to moc pracy pompy również wykorzystana będzie w pełni. Dzięki falownikowi praca pompy jest dużo oszczędniejsza. Generuje to oszczędność wody, jak i również energii elektrycznej. Oprócz tego zużycie części silnika oraz samej pompy jest dużo mniejsze. Falownik oprócz wyżej wymienionych zalet, sprawia, że ciśnienie wody jest stale utrzymywane na tym samym poziomie.

Jak jakość wody może wpłynąć na pracę pompy?

Gdy wybieramy pompę do studni głębinowej musimy wziąć pod uwagę jakiej jakości jest woda, która będzie tłoczona oraz jaki jest jej skład. Im więcej zawiera ona składników mineralnych, tym zużycie elementów hydraulicznych pompy będzie większe. Największym wrogiem jest piasek. Gdy jest go dużo w naszej studni warto będzie rozważyć zakup pompy antypiaskowej. Nie oznacza to jednak, że pompa ta nadaje się np. do odwodnienia, czyli bardzo zapiaszczonego środowiska. Taka pompa skonstruowana jest z pływających wirników, które umożliwiają przepompowywanie drobinek piasku, w taki sposób aby pompa na tym jak najmniej ucierpiała. Zatem gdy w naszej studni jest duże prawdopodobieństwo występowania piasku, to pompa antypiaskowa będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.


Zostaw po sobie komentarz