Pompy głębinowe do studni wierconych

Pompy głębinowe do studni wierconych cieszą się dużą popularnością i są jednymi z najczęściej wybieranych. Wybierając te dobrych producentów możemy liczyć na świetną jakość wykonania, trwałość przez wiele lat oraz możliwość pracy urządzenia w trudnych warunkach. Oczywiście aby pompa głębinowa posłużyła nam przez długi czas trzeba dobrać ją odpowiednio do naszych potrzeb oraz docelowego zastosowania urządzenia. Przy jej wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, dzięki którym będziemy mogli sprecyzować swój wybór.

Średnica studni

Średnica studni, w której umieszczona zostanie pompa jest kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. To właśnie ona zdefiniuje jaką wielkość pompy powinniśmy wybrać. Pomiędzy pompą, a studnią musi być zachowany odpowiedni odstęp, który może być nie mniejszy niż 12mm i nie większy niż 60mm. Bardzo ważne jest aby to studnia powstała najpierw, a dopiero później do jej wymiarów i wszystkich parametrów dobrana powinna być pompa. Najmniejsza pompa ma średnicę około 50mm, a największa ok. 100mm. Do domów jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pompy o średnicy od 75mm do 97mm.

Parametry robocze

Przy wyborze pompy głębinowej do studni wierconych koniecznym będzie przeanalizowanie parametrów źródła. Równie istotne będzie określenie zapotrzebowania na wodę. Zupełnie inne będzie ono w przypadku domu mieszkalnego, instalacji przemysłowej czy systemu nawadniania. Jeśli dobór pompy będzie nieodpowiedni, konsekwencją będzie szybka eksploatacja urządzenia lub ogromny wzrost kosztów eksploatacyjnych. Każda pompa głębinowa do studni wierconej ma inne parametry. Różnią się one wydajnością, a także wysokością podnoszenia. Dlatego tak ważne jest aby parametry źródła poboru wody były dokładnie przeanalizowane, a pompa dobrana na ich podstawie. Nieodpowiednia pompa niesie za sobą ryzyko osuszenia studni. Gdy odwiert jest płytki trzeba także wziąć pod uwagę jak duża jest w wodzie zawartość piasku. Jeśli jest ona spora to rozsądnym rozwiązaniem będzie wybór pompy antypiaskowej.

Pompa antypiaskowa

Pompa ta jest przeznaczona do pracy w wodzie, gdzie występuje spora ilość piasku i istnieje ryzyko szybkiego zniszczenia elementów hydraulicznych standardowej pompy głębinowej. Oczywiście nie jest to urządzenie, które może działać w bardzo dużym zapiaszczeniu. Pompa antypiaskowa posiada w sobie specjalne, pływające wirniki, dzięki którym przepompowanie wody z drobinkami piasku jest bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na urządzenie.

Zabezpieczenie urządzenia

Bardzo istotne są zabezpieczenia elektroniczne, które pozwalają na ochronę pompy przed niepożądanymi sytuacjami. Część z nich jest już wbudowana, a resztę można dodatkowo zainstalować. Przede wszystkim większość pomp posiada zabezpieczenie przed pracą na sucho. Jest to dość częsty problem dlatego ważne aby zapobiegać i nie dopuścić do awarii urządzenia. Oprócz tego bardzo ważne jest zabezpieczenie przed przeciążeniem, przegrzaniem czy wahaniami napięcia.


Zostaw po sobie komentarz