Automaty wodociągowe

Automaty wodociągowe: ocynkowane czy przeponowe?

Automat wodociągowy to wolnostojące urządzenie, złożone z zbiornika hydroforowego, zasilanej silnikiem pompy samozasysającej i wielu innych części.

Podstawowym elementem jest zbiornik hydroforowy, który może być w wersji ocynkowanej lub przeponowej. Zbiornik ocynkowany ma ścianki wewnętrzne pokryte warstwą cynkową, bezpieczną w zupełności dla wody pitnej. Zazwyczaj są to automaty o pojemności zbiornika większej niż 100 l. Ten model posiada manometr oraz zawór, który służy do dopełnienia powietrza. Zbiorniki wykonuje się z grubych blach stalowych, wysokiej jakości, służących posiadaczowi przez bardzo długi czas.

Zbiornik hydroforowy przeponowy posiada gumowy worek, niewymagający stałego uzupełniania powietrza. Umieszczone w nim powietrze lub azot są pod ciśnieniem. Ogranicza to także ilość przeprowadzanych czynności serwisowych. Gumowy worek powoduje, że powietrze w wodzie się nie rozpuszcza. Wyklucza również korozje zbiornika, przez co jest on bardziej trwały. Te automaty mają pojemność minimum kilkunastu litrów, a maksymalnie niektóre modele sięgają pojemności ponad 100 litrów.

W automatach wodociągowych wykorzystuje się jednofazowe lub trójfazowe silniki elektryczne. Służą one do zasilania pompy samozasysającej, która przed użyciem musi być zalana.

 

Gdzie stosuje się automaty wodociągowe?

Automaty można stosować jako źródło wody instalacji nawodnieniowych, a także zraszaczy i do nawadniania pól. Automaty wodociągowe stosuje się również do pompowania innych cieczy, jeśli parametry będą zgodne z zaleceniami producenta. Źródłem wody mogą być studnie kopane, wiercone, strumienie, źródła, jak i również zbiorniki z wodą deszczową.

 

Co jest ważne przy zakupie automatu?

Podczas wyboru automatu wodociągowego, należy szczególnie zwrócić uwagę na pojemność zbiornika, jego konstrukcję, moc, wysokość podnoszenia i wydajność. Częstotliwość włączania się i wyłączania pompy również powinna być odpowiednia. Jeśli chodzi o moc silnika, to im jest ona mocniejsza, tym wydajność i wysokość podnoszenia wody jest większa.

Warto także brać pod uwagę rodzaj zabezpieczeń. Ważne, żeby pompa była chroniona przed suchobiegiem oraz przed spadkiem ciśnienia wody w źródle czy awarii rury ssącej. Zbiorniki ocynkowane powinno się wybierać, kiedy potrzebna jest duża pojemność, a woda ma mało minerałów, natomiast zbiorniki przeponowe używa się, gdy woda ma dużo związków mineralnych, przyspieszających korozję.

 

Gdzie zainstalować automat wodociągowy?

To urządzenie musi być koniecznie zamontowane w chroniącym przed mrozem i upałem pomieszczeniu. Króciec ssawny powinien być nie dalej niż 7 metrów od lustra wody, a przewód ssawny zabezpieczony szczelnie i poprowadzony bez załamań, umożliwiając łatwe odpowietrzenie. Ogromnym plusem jest to, że automat wodociągowy może być użyty zaraz po odpakowaniu. Nie wymaga żadnych dodatkowych podłączeń oprócz zamontowana rury ssącej podłączonej do studni oraz drugiej strony urządzenia do sieci wodociągowej.


Zostaw po sobie komentarz