Co jest najlepsze do uszczelnienia gwintów w pompie wodnej?

Taśma teflonowa, pakuły z pastą, a może nitka...?

By zapewnić szczelność połączeń gwintowych możemy zastosować kilka sprawdzonych metod. Poza klasyczną i sprawdzoną metodą wykorzystującą pasty i pakuł na rynku pojawiły się inne, nowe rozwiązania. Są to taśm teflonowa lub nić uszczelniająca. A w jakich przypadkach najlepiej sprawdzi dane rozwiązanie? Przeczytaj poniższy artykuł.

Zacznijmy od początku - czyli od klasycznego rozwiązania. 
Pakuły lniane
 - uzyskiwane są podczas mechanicznego przerobu słomy lnianej lub konopnej. Włókna o długości nie przekraczającej 30-40 cm. Pakuły stosuje się od lat w hydraulice w celu uszczelniania łączeń gwintowanych. Za spoiwo wykorzystuje się specjalną pastę. W latach powojennych nie rzadko używało się do tego farby ftalowej (olejnej). Gwarantowało to trwałą szczelność na lata. 
Obecnie stosuje się specjalną pastę - składającą się w głównej mierze z oleju parafinowego oraz minerałów. Wszystkie jej składniki dopuszczalne są jako dodatki w przemyśle spożywczym.
 
Łączenie przebiega w następujący sposób: w pierwszej kolejności, choć nie jest to konieczne, możemy brzeszczotem zeskrobać delikatnie gwint. Dzięki tej czynności pakuły przy nawijaniu nie będą nam się ślizgać po gwincie. Następnie na gwint nakładamy niewielką ilość pasty rozsmarowując ją dokładnie wokół gwintu. Nakładamy odpowiednią ilość pakuł, nawijając wokół gwintu, zaczynając od początku.
UWAGA PAKUŁY NAKŁADAMY ZGODNIE Z RUCHEM WSKAZÓWEK ZEGARA. 
Takie połączenie będzie szczelne nawet jeżeli przy dokręcaniu "cofniemy się" czyli odkręcimy delikatnie, aby lepiej dostosować element do instalacji. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku malutkich gwintów jak również tych największych bez względu na jakość odlewu.
 
Drugą co do popularności metodą uszczelniania jest taśma teflonowa stosowana zarówno do połączeń gazowych jak i wodnych. Jest to prosta i jedna z najwygodniejszych metod uszczelniania. Największym plusem tej metody jest fakt, iż nie musimy używać pasty. Jest to czysta i szybka metoda. 
Na gwint nakręcamy taśmę, owijamy kilka razy, następnie nakręcamy drugą część i gotowe. Warto postawić tu na taśmę o większej szerokości, niż ta w marketach. Szeroką taśmę znajdziemy w sklepach specjalistycznych, takich jak HYPO w Pruszkowie.
Największym minusem tej metody jest brak możliwości korekcji w momencie dokręcenia gwintu. Każde delikatne nawet rozkręcenie już uszczelnionego gwintu powoduje rozszczelnienie połączenia. '
Zastosowanie taśmy teflonowej sprawdza się fantastycznie przy nowych precyzyjnych gwintach - takich jak złączki mosiężne, plastikowe, czy ze stali nierdzewnej. W przypadku jeśli do uszczelnienia mamy duży gwint ocynkowany, który był już używany zalecał bym użycie pakuł i pasty, gdyż taśma może nie poradzić sobie z uszczelnieniem.

pasta uszczelniająca HYPO

pasta uszczelniająca, pakuły do uszczelniania

Jednym z najnowszych produktów do zabezpieczania połączeń przed niechcianymi przecinakami jest nitka uszczelniająca. Może być wykonana z wspomnianego wcześniej teflonu, polimidu lub nylonu (w formie wielowłókninowej). Nadają się one do uszczelniania połączeń gwintowanych, na których znajduje się gwint stożkowy i cylindryczny do 6’’ w instalacji wody pitnej, c.o. gazu oraz sprężonego powietrza. Nici są bardzo odporne na wysoką temperaturę (nawet do +240°C). Można je również stosować do wysokotemperaturowych instalacji parowych. Nici poliamidowe przeznaczone są do uszczelniania połączeń do temp. +130°C . Drugi typ taśmy jest bardziej wytrzymały na zerwanie.

Jest to chyba najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie. Zazwyczaj na opakowaniu nitki widnieje informacja wskazująca na ilość oplotów niezbędną do uszczelnienia gwintów w zależności od ich rozmiaru dla przykładu dla małego gwintu 1/2" wystarczy iż nitką owiniemy od 6 do 9 razy w przypadku większego gwintu np 1 1/4" ilość oplotów może zwiększyć się nawet 3 krotnie.

NIć teflonowa tangit



 


 
 
 
 

Zostaw po sobie komentarz