Czy podłączyć się do wodociągu, czy lepiej wykopać studnię?

Wiele osób, przy rozpoczęciu budowy domu, zastanawia się, czy lepiej podłączyć się pod wodociągową sieć miejską czy wywiercić własną studnię. 


Musimy postanowić, w jaki sposób doprowadzimy wodę do naszego domu. Jedną z opcji jest podłączenie pod wodociąg miejski (jeśli takowy istnieje w okolicy). Jest to wygodne, lecz i kosztowne rozwiązanie. Będziemy płacić za każdy litr zużytej wody i dodatkowo za ścieki (jeśli podłączymy się pod kanalizację - taki układ często idzie w parze). Rozwiązanie choć komfortowe, to nie zawsze ekonomiczne, gdyż prócz wykorzystania na cele bytowe często podlewamy ogród, napełniamy oczko wodne itp.

Możemy również rozważyć podłączenie się do wodociągów miejskich i dodatkowo, alternatywnie skorzystać z własnego ujęcia wody, czyli ze studni. Jeżeli chcemy całkowicie się uniezależnić od miasta, możemy wykorzystać tylko i wyłącznie własną studnię zasilając dom i ogród. Po decyzji o takim rozwiązaniu nie pożałujemy, bo miesięczne rachunki będą dużo niższe, nawet po odliczeniu kosztów za prąd, który zużyje pompa. Przy tym, jak i poprzednim rozwiązaniu pozostaje nam jeszcze decyzja, na jaką studnię się zdecydować? 

Tu mamy do wyboru studnię kręgową, abisyńską i głębinową. Osobiście doradzałbym studnię głębinową, ponieważ jest najbardziej pewna i uniwersalna. Gdy studniarz dokona odwiertu i montażu rur, powinien określić parametry studni: wydajność, głębokość na jakiej jest lustro wody, no i oczywiście cała głębokość studni. Następnie wybieramy odpowiednią pompę - dopasowaną do wspomnianych wcześniej parametrów. Pompa to nie wszystko, niezbędny będzie również osprzęt, czyli złączki, kształtki, rury i akcesoria do budowy własnej hydroforni. Jeśli spodobał ci się schemat poniżej i chciałbyś dobrać pompę głębinową, lub doradzić się eksperta w tym temacie to serdecznie zapraszam do naszego sklepu lub na nasz kanał na Yutobie. (wszystko o pompach).

podłączenie do sieci miejskiej

studnia głębinowa
Taki wiele czynności może zniechęcić do kopania studni, ale spokojna głowa. Od prawidłowego doboru niezbędnego osprzętu i pompy są specjaliści. Polecam kontakt z firmą HYPO Pruszków będącą jednym z liderów w zakresie doboru i sprzedaży pomp oraz nawodnienia. Przy wyborze konkretnego modelu pompy warto pamiętać, żeby była o podwyższonej odporności na piasek, ponieważ świeże studnie często piaszczą. Kolejnym elementem instalacji jest zbiornik, który magazynuje wodę, a dzięki temu nie obciąża pompy częstym załączaniem. Wielkość zbiornika dobieramy w zależności charakterystyki instalacji (ilości domowników i łazienek ma znaczenie w tym przypadku).


zbiornik 300l

Najczęściej wybierane są zbiorniki o pojemności od 100 do 300 litrów. Gdy mamy już wybraną pompę i zbiornik, warto zaopatrzyć się od razu w niezbędny osprzęt do poprawnego działania zestawu. Do pompy dobieramy zawór zwrotny, nypel łączący zawór z pompą, wysokociśnieniową złączkę do rury PE. Średnicę rury PE dobieramy do średnicy króćca pompy, zaś długość rury jest uzależniona od głębokości, na której będzie wisiała pompa.
Studnie zamykamy głowicą, do której podwieszamy pompę (za pomocą linki np. stalowej i zacisków). Do głowicy wkręcamy również kolejną złączkę PE łączącą całość z pompą. Kabel elektryczny od pompy nie powinien luźno zwisać i należy go przymocować do rury PE za pomocą specjalistycznych opasek zaciskowych, które muszą być wodoodporne. Na górze głowicy stosujemy wyprowadzenie wody przy pomocy kolana, bądź trójnika w zależności, czy prowadzimy wodę tylko do zbiornika, czy również na ogród. Żeby korzystać z instalacji przez cały rok rury, prowadzące do domu jak i sama głowica, powinny znajdować się poniżej strefy przymarzania, czyli najbezpieczniej około 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. 


Dobrze jest, gdy do studni mamy stały dostęp, by móc zareagować w razie awarii, dlatego stosuje się dwa rozwiązania: Wpuszczamy kręgi betonowe lub stosujemy gotową obudowę studni wykonaną z wytrzymałego tworzywa. Gdy już mamy wykonaną instalację łączącą pompę z domem, w którym ustawiony jest zbiornik to przychodzi czas na instalację kolejnego, bardzo istotnego elementu jakim jest wyłącznik ciśnieniowy. To urządzenie odpowiada za sterowanie pracą pompy, czyli załączanie i wyłączanie pompy w zależności od poziomu ciśnienia w instalacji. Dzięki temu mamy odpowiednią ilość wody w zbiorniku, zgodną z ustawieniami ciśnienia na wyłączniku.
Aby przybliżyć Państwu zasadę działania podam konkretny przykład. W zbiorniku mamy poduszkę powietrzną, która wypycha wodę, powiedzmy że jest to 1,5 bara, to załączanie wyłącznika ustawiamy na 1,7 bara, a wyłączania 3,7 bara. Gdy wykorzystamy odpowiednią ilość wody i ciśnienie w instalacji spadnie do podanych wyżej parametrów, to pompa się załączy i napompuje zbiornik wodą do ustawionego górnego ciśnienia, po czym się wyłączy. Na koniec wspomnę jeszcze o jednym istotnym akcesorium, jakim jest reduktor ciśnienia. Ten element instalacji powinien znajdować się za zbiornikiem i będzie odpowiadał za wydatek wody o stałym, zredukowanym ciśnieniu do instalacji. Redukuje to skoki ciśnienia w kranach, szum przepływu wody w instalacji i znacząco zmniejsza częstotliwości załączania się pompy (co przekłada się bezpośrednio na jej żywotność).

studnia szczelnastudnia pod pompę głębinową

 

Zostaw po sobie komentarz