Jak dobrać pompę głębinową

Pompa głębinowa stanowi centrum systemu czerpania wody, dlatego jej odpowiedni dobór jest tak ważny. Rzutuje on później na trwałość pompy i wydajność całego układu. Okazyjna cena, czy na pierwszy rzut oka ciekawy opis, często mogą wprowadzić inwestorów w błąd. Co więc brać pod uwagę podczas zakupu pompy?

Sprawdź parametry źródła
Bardzo często klienci nie wiedzą jakie parametry oraz wydajność ma ich studnia, a niestety sama jej głębokość nie wystarczy do prawidłowego doboru pompy. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ pompa głębinowa dobierana jest ściśle pod kątem parametrów konkretnej studni oraz potrzeb jej właściciela. Jeżeli źródło poboru wody będzie w kiepskim stanie, a umieścimy w nim bardzo wydajną pompę, to prawdopodobnie dojdzie do okresowego osuszenia studni, co za tym idzie wysokiego zapiaszczenia. Finalnie pompa zostanie uszkodzona, a my narażeni na kolejne koszty. Zbyt słabe urządzenie również może wyrządzić wiele szkód. Zaczynając od tego, że ciśnienie wody nie będzie takie jak oczekiwaliśmy, możliwości techniczne pompy zostaną przekroczone, co wpłynie na znaczne skrócenie jej trwałości.

Nie sugeruj się parametrami z tabliczki znamionowej
Na takiej tabliczce znajdziemy informację na temat podstawowych parametrów urządzenie. Są to na przykład: Q max, czyli maksymalna wydajność, H max, czyli maksymalna wysokość podnoszenia oraz PS max, czyli maksymalne ciśnienie. Dopisek „max” oznacza oczywiście maksymalną wartość, która realnie jest nie do osiągnięcia w standardowych warunkach eksploatacji. Kolanko, rury, czy zbiornik hydroforowy jednak dławią pompę, dlatego powinniśmy dobrać urządzenie z odpowiednim zapasem, do warunków w jakich będzie działało oraz do jego przeznaczenia.

Nie kieruj się niską ceną
Aby cieszyć się naszym urządzeniem na długo, powinniśmy zainwestować w sprawdzony produkt, z gwarancją, od cenionej i renomowanej firmy. Niestety większość tanich pomp, a szczególnie tych od niesprawdzonych dostawców będzie działała zdecydowanie krócej. Wymiana takiej pompy lub jej naprawa przysporzy nam dodatkowych kosztów oraz będzie wiązała się z przerwą w dostawie wody.

Nie sugeruj się mocą silnika
Moc silnika jest bardzo ważna, ale na jej podstawie nie powinno się określać miejsca zastosowania pompy. Niestety wiele osób niedoświadczonych w temacie doboru pomp głębinowych może myśleć odwrotnie. Często uważa się, że do użytku domowego wystarczy 0,9 kW, a do podlewania ogrodu minimum 1,5 kW. Nic bardziej mylnego. W ofercie rynkowej występują pompy np. o mocy 0,75 kW, których wysokość podnoszenia i wydajność jest znacznie większa od niektórych urządzeń nieznanej firmy.

Bardzo ważne jest w tym wszystkim, aby pompa została wybrana przez lub z pomocą osoby doświadczonej, z dużą wiedzą w tym temacie. Jeżeli potrzebujesz takiej osoby skontaktuj się z nami, a my bardzo chętnie pomożemy ci dokonać właściwego doboru. Możesz to zrobić mailowo pisząc na adres: hypocompl@gmail.com lub dzwoniąc pod numer tel.: 22 10 10 650.


Zostaw po sobie komentarz