Jak głęboko zanurzyć pompę głębinową?

Jak głęboko zanurzyć pompę głębinową? Pompy głębinowe są stosowane zazwyczaj w domach jednorodzinnych oraz w celach rolniczych do zaopatrzenia gospodarstwa w wodę pobieraną z własnej studni. Dzięki temu zapewniamy odpowiednie ciśnienie w instalacji wodociągowej w domu lub na terenie działki.

Montaż pompy
Po wywierceniu studni głębinowej i sprawdzeniu wszystkich jej parametrów przychodzi czas na zakup pompy głębinowej. Jak prawidłowo ją dobrać piszemy w osobnym artykule. Zakładając, że pompa została wybrana przechodzimy do jej montażu. Zazwyczaj pompy głębinowe montuje się pionowo, ale wielu producentów dopuszcza montaż pod każdym kątem, do maksymalnego odchylenia 90 stopni od pionu. Nie opuszcza się jej na same dno studni, należy zamontować ją trochę wyżej. Zazwyczaj odpowiednią odległość umieszczenia pompy określa producent. Zwraca on uwagę na odległość silnika pompy od dna studni, minimalny poziom lustra wody ponad całym układem oraz maksymalną głębokość pompy pod lustrem wody. Ma to duży wpływ na trwałość uszczelnienia oraz spore znaczenie dla temperatury pompy, która chłodzona jest opływającą ją wodą.

Zabezpieczenie przed suchobiegiem
Pompa głębinowa powinna być tak zanurzona, aby króciec tłoczny był nie mniej niż 2 metry poniżej najniższego lustra wody, w innym wypadku wystąpi suchobieg, czyli praca pompy na sucho, co finalnie będzie skutkowało jej zatarciem. W momencie, gdy studnia jest mało wydajna, konieczne będzie użycie zabezpieczenia przed suchobiegiem lub wybranie urządzenia mniej wydajnego, za to posiadającego duży zbiornik hydroforowy. Pozwala on na bezproblemowe korzystanie z wody, dzięki gromadzeniu w sobie jej zapasu. Jeżeli natomiast studnia jest odpowiednio wydajna, poziom lustra wody nie zmienia się znacznie w ciągu roku, czyli jest stabilny, można zamontować pompę płyciej, zwracając jednak uwagę na ryzyko takiego działania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ważnym etapem jest zabezpieczenie kabla zasilającego pompę przed jej opuszczeniem. Jest to dość istotne, ponieważ może on się zerwać od własnego ciężaru. Kabel mocuje się do rury tłocznej plastikowymi opaskami, mniej więcej co 1,5 metra. Pompę należy natomiast zawiesić najlepiej na lince stalowej, którą z kolei mocuje się do głowicy ochronnej na studnię, aby uchwyt był stabilny. Należy pamiętać, że pompy nie można zawieszać bezpośrednio na rurze tłocznej, czy przewodzie zasilającym! Istotne jest także zamontowanie zaworu zwrotnego nad pompą, który chroni ją przed uderzeniami wody. Wszystkie zachowane elementy montażu pompy wpływają pozytywnie na jej żywotność oraz spowalnia procesy eksploatacyjne. Dzięki temu przez długi czas unikniemy serwisowania, wymiany poszczególnych części lub całej pompy, co jest w przypadku pomp głębinowych dość problematyczne ze względu na kosztowny i kłopotliwy demontaż, spowodowany umieszczeniem jej w studni. Warto więc wybrać pompę dobrej jakości, od producenta zapewniającego wieloletnią gwarancję oraz profesjonalny serwis i zadbać o staranny montaż, nie omijając żadnego z etapów.


Zostaw po sobie komentarz