Jak podłączyć pompę głębinową

Chcąc używać pompy głębinowej musimy wykonać odwiert studni i umieścić rurę osłonową. Teraz pozostaje nam zamontowanie pompy. Wcześniej należy ją odpowiednio i fachowo dobrać, w czym chętnie pomożemy. Przy montażu należy zwrócić uwagę, aby niczego nie pominąć, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wydajność pompy oraz całego źródła. Zatem, jak to zrobić?

Krok 1: Przygotowanie pompy
Pompa głębinowa wymaga przygotowania przed umieszczeniem w studni. Na początku należy wkręcić mosiężny nypel ze zwrotnym zaworem bezpośrednio na pompę, co pozwoli przyłączyć rurę PE i zapobiegnie cofaniu się wody do pompy, a następnie do studni. Zawór zwrotny oraz nypel muszą być w rozmiarze przyłącza gwintowego i uszczelnione taśmą teflonową lub pakułami z pastą uszczelniającą. Bardzo ważna jest średnica, która nieodpowiednio dobrana potrafi wywołać zerwanie lustra wody, dlatego kupując sprzęt zalecamy wykonać wcześniej wszystkie obliczenia. Następnie używamy złączki do rur PE, która musi by wysokociśnieniowa i przeznaczona do używania w technice studniarskiej. Jest ona potrzebna do montażu rury, aby móc nią przetłoczyć wodę na powierzchnię.

Krok 2: Mocowanie linki stalowej
Linka zabezpieczająca jest niezbędna, aby uchronić pompę przed niekontrolowanym opuszczeniem w głąb studni, a nawet upadkiem na jej dno. Linka powinna być wykonana ze stali kwasoodpornej A4, a jej długość dobrana do głębokości wykonanego odwiertu z zapasem na bezpieczne przymocowanie końca linki. Na każdą pętlę należy wykonać dwa zaciski.

Krok 3: Mocowanie i przedłużanie kabla
Pompa głębinowa posiada swój oryginalny kabel, jednak najczęściej jest on zbyt krótki. Wtedy należy go przedłużyć używając do tego hermetycznego złącza. Po przedłużeniu umieszczamy kabel wzdłuż rury PE, po całej jej długości i mocujemy opaskami elektrycznymi co półtora metra. Zostaje teraz ostrożnie włożyć pompę do studni tak, aby się cała zanurzyła.

Krok 4: Montowanie głowicy studziennej
Aby dobrze zabezpieczyć studnię należy przykryć ją głowicą studzienną z przyłączem do armatury wodociągowej. Musi być ona oczywiście dobrana do średnicy otworu studni. Bardzo często używa się plastikowych zaślepek, które są tanie, ale niestety nietrwałe, dlatego zalecamy używanie głowic z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Po zamknięciu studni możemy przejść do podłączenia pompy. Warto zastosować elektryczny włącznik ciśnieniowy (PC79), dzięki któremu pompa może pracować ze zbiornikiem hydroforowym. Ma on wbudowane zabezpieczenie przed pracą na sucho, dzięki czemu nie wystąpi tak zwany sucho-bieg. Dzięki temu sterownikowi nie dojdzie również do zatarcia się pompy przez brak wody.

Jeżeli nie jesteś w stanie sam dobrać elementów podłączeniowych tych potrzebnych oraz dodatkowych, które ułatwią montaż skontaktuj się z nami telefonicznie pod numer tel.: 22 10 10 650 lub mailowo pod adresem: hypocompl@gmail.com. Zapewniamy poprawny dobór wszystkich ważnych części, tak żeby zgadzała się średnica pompy, złączek oraz dodatkowych akcesoriów.


Zostaw po sobie komentarz