Jak pompować wodę ze studni

Proces pobierania wody ze studni zaczyna się oczywiście od samej budowy studni. Przed jej rozpoczęciem trzeba wziąć pod uwagę warunki gruntowo-wodne na działce i je rozpoznać. To one pozwolą określić rodzaj studni, jej umiejscowienie, głębokość którą możemy dysponować i samą wydajność studni. W zależności od uznania i potrzeb studnia może być kopana lub wiercona. Gdy już powstanie koniecznym będzie zainstalowanie pompy.

Jak dobrać odpowiedną pompę głębinową?

Jeśli studnia jest płytka, czyli lustro jej wody znajduje się na głębokości nie większej niż 8 metrów, to wystarczająca będzie pompa samozasysająca. Jeśli jednak lustro wody znajduje się głębiej niż 8 metrów, to trzeba wybrać pompę głębinową, która zatapiana jest w wodzie. Oczywiście w przypadku pompy głębinowej niezwykle istotna jest średnica studni. To właśnie do niej dobrana powinna być średnica samej pompy, ponieważ przestrzeń między jedną, a drugą powinna wynosić od 12 do 60 mm. Właśnie dlatego właśnie zakup pompy powinien odbyć się dopiero po wybudowaniu studni.

Z czego zbudowana jest pompa głębinowa?

Budowa pompy głębinowej jest kompaktowa, co na pewno stanowi dodatkowy plus. Kształtem przypomina ona podłużny walec. Wewnątrz niej znajduje się zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz układ hydrauliczny odprowadzający wodę. Najmniejsza możliwa pompa ma średnicę około 50mm, a największa ok. 100mm. Do domów jednorodzinnych stosuje się pompy o średnicy od 75mm do 97mm. Tak jak wspomnieliśmy wyżej bardzo istotne jest aby średnica pompy była dobrana odpowiednio do średnicy studni z zachowaniem prawidłowego odstępu.

Hydrofor do pompy głębinowej

Aby ustabilizować ciśnienie wody, która znajduje się w instalacji, a także aby częstotliwość włączania i wyłączania się pompy była mniejsza stosuje się hydrofory. Hydrofor, a właściwie zestaw hydroforowy składa się z pompy, zbiornika powietrzno-wodnego oraz przekaźnika. Zastosowanie hydroforu jest dużym plusem, ponieważ pompa nie jest narażona na częste uruchamianie się, a co za tym idzie nie dochodzi do ciągłych awarii i żywotność pompy jest większa. Gdy odkręcimy kran podczas postoju pompy, woda pobierana jest ze zbiornika hydroforowego. Podczas tego procesu dochodzi do rozprężenia się poduszki powietrznej, co powoduje przepchnięcie wody do instalacji. Ciśnienie wewnątrz zbiornika spada aż nie osiągnie ustalonej minimalnej wartości. Gdy to nastąpi, pompa się uruchomi i zacznie pompować wodę aż do momentu, gdy ciśnienie nie osiągnie wartości maksymalnej. Całym procesem, czyli wyłączaniem i włączaniem się pompy steruje wyłącznik ciśnieniowy.

Zabezpieczenia pompy

Zabezpieczenia elektroniczne są bardzo ważne dla użytkownika pompy. Dzięki nim korzystanie z urządzenia będzie przyjemniejsze, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek awarii jest bardzo niskie. Najczęściej występującym i wbudowanym jest zabezpieczenie przed suchobiegiem, czyli pracą pompy na sucho. Oprócz tego występują zabezpieczenia przed przegrzaniem, wahaniami napięcia oraz przed przeciążeniem.


Zostaw po sobie komentarz