Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy

Wilgoć, która występuje stale lub pojawia się czasami, jest skutkiem nie tylko zalania piwnicy przez wodę deszczową. Jej przyczyn może być kilka, np.:

-Wilgotny grunt – wilgoć z gruntu może przesiąkać przez ściany piwnicy, jeśli dom został zaizolowany nieprawidłowo lub gdy wykonana izolacja została uszkodzona.

-Awaria instalacji domowej – duży wpływ ma awaria zwłaszcza instalacji kanalizacyjnej lub wodnej

Ważne, aby zwrócić uwagę na te czynniki i dokładnie osuszyć piwnicę. Okresowe zalania, a także ciągła zbyt wysoka wilgotność w takim pomieszczeniu może wpłynąć negatywnie na konstrukcję budynku i doprowadzić do jego uszkodzenia.



Jak osuszyć piwnicę?

Gdy dojdzie do silnego zalania piwnicy zależy koniecznie zacząć jej osuszanie. Bardzo ważne jest, aby na początku odłączyć prąd, następnie zabezpieczyć instalacje i wynieść z piwnicy ważne i wartościowe rzeczy.

Po wykonaniu tych czynności można zacząć osuszanie zalanego pomieszczenia. Najprostszą metodą jest wynoszenie wody np. w wiadrach. Jest to jednak bardzo pracochłonne i zabiera dużo czasu. Jeśli sytuacja zdarzyła się pierwszy raz to oczywiście można wybrać właśnie tą metodę, natomiast gdy takie zalania zdarzają się regularnie powinniśmy pomyśleć o innym, wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie posłużenie się pompą. Zazwyczaj wybierane są do tego pompy do wody brudnej. Dzięki nim pozbędziemy się z wody zanieczyszczeń elementami stałymi. Taką pompę można wykorzystać również do czyszczenia szamba obok naszego domu.

Kiedy pozbędziemy się już większej ilości wody, należy koniecznie pozbyć się reszty wilgoci z piwnicy. Tanim i świetnym rozwiązaniem będzie użycie w tym celu starych, niepotrzebnych materiałów, które posiadamy w domu, np. ścierek ręczników czy pościeli. Wykorzystaj te materiały, aby wytrzeć wodę ze ścian, podłogi i innych powierzchni użytkowych w naszej piwnicy. Użycie materiału o dużej powierzchni, takich jak pościel znacznie usprawni całe osuszanie.

Na końcu ważne jest, aby wprowadzić ruch najlepiej ciepłego powietrza i otworzyć wszystkie drzwi i okna, żeby pozbyć się wilgoci wewnątrz ścian i podłóg. Jeśli taka sytuacja zdarzyła się w mroźnym dniu lub zalana piwnica nie ma okien, dobrze będzie skorzystać ze specjalnego urządzenie, zwanego osuszaczem.



Jak na dobre pozbyć się wilgoci?

W momencie, gdy do zalania dochodzi regularnie, np. raz lub kilka razy w roku, warto pomyśleć o skuteczniejszej metodzie, ograniczającej problem. Na szczęście istnieje kilka i bez problemu każdy dobierze coś dla siebie. Są to:

-stworzenie systemu drenażu,

-zainstalowanie automatycznego systemu pompowania wody,

-hydroizolacja ścian i podłogi w piwnicy.

Najważniejsze jest natychmiastowe osuszenie pomieszczenia i niedoprowadzenie do sytuacji, w której wilgoć będzie się utrzymywała przez dłuższy czas. Ciągła jej obecność ma negatywny wpływ na konstrukcje budynku oraz powoduje rozwój pleśni i grzybów, które są niezdrowe dla naszego organizmu.


Zostaw po sobie komentarz