Jak zabezpieczyć pompę przed suchobiegiem

Należy zacząć od tego czym jest suchobieg. Jest to po prostu praca pompy bez wody, czyli na sucho. Stanowi on jedną z najczęstszych przyczyn awarii i zatarć pomp hydroforowych i głębinowych. Niestety nie ma na to zasady i nie można przewidzieć, kiedy nastąpi to zjawisko, tym bardziej gdy pompa usytułowana jest kilka metrów w głąb studni. Podczas pracy pompy na sucho dochodzi do zwiększonego tarcia, co dalej powoduje braku chłodzenia. Jak można się domyślić, taka sytuacja jest zabójcza dla pompy. Na szczęście na rynku istnieje kilka rodzajów zabezpieczenia przed suchobiegiem.

Zabezpieczenie ciśnieniowe
- Sterowniki elektryczne
Przed pracą na sucho pompy zabezpieczone są elektronicznymi sterownikami. Występują różne rodzaje tych urządzeń, ale wszystkie działają dokładnie na tej samej zasadzie. Sterowniki monitorują ciśnienie wody znajdującej się wewnątrz instalacji. Ich jedyną różnicą jest zakres i sposób, w jaki monitorują poziom wody. W większości przypadków kontrola przebiega na podstawie utrzymującego się w danej chwili ciśnienia w układzie. Gdy ciśnienie wewnątrz instalacji spadnie poniżej pewnej wartości, sterowniki odcinają zasilanie pompy. Ponowne działanie pompy głębinowej nastąpi, gdy woda z powrotem pojawi się w źródle, a wartość ciśnienia wewnątrz układu będzie w normie. Sterowniki te zazwyczaj maja zaprogramowany przez producenta dopuszczalny najniższy próg ciśnienia, jednak większość firm daje nam możliwość zaprogramowania indywidualnego i doboru optymalnego progu wartości ciśnienia w sterowniku.

Sterowniki typu SMART
Sterowniki silników typu SMART są kolejnym rodzajem zabezpieczeń, ale wciąż działają w ten sam sposób. Zakres ich prac został jednak poszerzony, co spowodowało, że są w stanie kontrolować ciśnienie w układzie oraz w zbiorniku hydroforowym, który przeznaczony jest do magazynowania wody. Dlatego w tych sterownikach istnieje jeszcze możliwość monitorowania poziomu wody poprzez sondy i pływaki.

Zabezpieczenie pływakami
Innym rodzajem urządzeń zabezpieczających pompę przed suchobiegiem są pływaki. Nie pracują one na zasadzie monitorowania ciśnienia wewnątrz instalacji. Ich działanie polega na niezwykle prostej zasadzie. Gdy poziom wody spadnie, pływak zmienia swoje położenie, co skutkuje otwarciem obwodu i jednoczesnym wyłączeniem pompy. Zamontowany pływak ponownie zmienia swoje położenie, gdy woda zaczyna go dosięgać. Zostaje wtedy przez nią przechylony, co w następstwie daje sygnał do zamknięcia obwodu i ponownego uruchomienia pompy. Plusem zabezpieczenia pompy pływakami jest ich dość niska cena i przede wszystkim bezawaryjna praca, są funkcjonalne oraz bardzo wydajne.

Mimo starań producentów i wykorzystywania najlepszej jakości tworzyw do wyprodukowania pomp, zjawisko suchobiegu może doprowadzić do jej zatarcia. Dzięki takim zabezpieczeniom uchronimy naszą pompę przed uszkodzeniem, tym samym wydłużając jej żywotność oraz oszczędzimy pieniądze, ciesząc się przez lata sprawnie działającym urządzeniem.


Zostaw po sobie komentarz