Jak zabezpieczyć pompę ssącą i głębinową przed zimą

Na zakup pomp wykorzystywanych sezonowo decydujemy się najczęściej, gdy słońce jest wysoko i chcemy podlewać ogród, bądź ratować trawę przed wyschnięciem. Skupiamy się wtedy przede wszystkim na doborze pompy, akcesoriów i sposobie w jaki będziemy sterowali jej pracą, bo na ten moment jest to najistotniejsze.

Po zakupie cieszymy się podlewaniem i bezawaryjną pracą pompy. Kiedy sezon się kończy przychodzi w końcu czas na porządkowanie działki, grabienie, zabezpieczenie drzewek przed mrozem i znalezienie bezpiecznego miejsca na przezimowanie pompy.
W tym momencie zaczynają interesować nas kwestie, które do tej pory były mało istotne, mianowicie w jaki sposób bezpiecznie przechować używaną pompę do przyszłego roku.

Pompę ssącą najlepiej przenieść do suchego i ogrzewanego pomieszczenia, spuścić z niej wodę, przepłukać czystą wodą i dokładnie osuszyć -  tyle wystarczy zrobić jeżeli chodzi o pompy ssące odśrodkowe.

Można też zostawić pompę przy studni lub w miejscu zamontowania, ale koniecznie trzeba spuścić wodę z pompy i to najdokładniej jak tylko to jest możliwe. Należy wiedzieć że pompy które mają korpus z żeliwa nawet po spuszczeniu wody są bardzo narażone na pęknięcie od silniejszego mrozu.

Zupełnie inaczej jest z pompami głębinowymi. Te w studni można zostawić nawet  bez żadnego spuszczania wody z rur tłoczących. Są dużo mniej wymagające ponieważ wystarczy zostawić rurę tłoczącą wychodzącą ze studni otwartą i woda z niej wyparuje, a zanurzona pompa w studni nie zamarznie ponieważ na taką głębokość mróz nie jest w stanie "dojść". 
pompa ssąca jak nie spuścisz wody

serwis pomp hypo

Jeżeli posiadają Państwo pompy WZ 250 i WZ 750 należy spuścić wodę poprzez zdemontowanie korpusu, w tym przypadku musimy odkręcić trzy śruby.

Współpracując na co dzień z serwisem firmy Hypo mogę powiedzieć, że te z pozoru proste i oczywiste czynności często są zaniedbywane. Po pierwszych przymrozkach zgłasza się wielu klientów z uszkodzonymi  pompami. Najczęściej stwierdzają, że został uszkodzony korpus i konkretnie ten element zostaje zamawiany. Niestety często bywa tak, że nie wystarczy wymienić samego korpusu, ponieważ po rozkręceniu urządzenia okazuje się, że dodatkowo do wymiany jest dławica i wirnik, który został pogięty. W takiej sytuacji często naprawa okazuje się nieopłacalnym przedsięwzięciem i musimy zakupić nową pompę. Tak czy inaczej za nasze gapiostwo będziemy musieli zapłacić, nabywając przy tym wiedzę, która normalnie jest darmowa.



serwis pomp do wody HYPO w pruszkowie


Zostaw po sobie komentarz