Jak zbierać deszczówkę

Deszczówka najczęściej wykorzystywana jest w ogrodzie do podlewania kwiatów oraz innych zasadzonych roślin. Jest to świetne rozwiązanie również w przypadku mycia samochodu, czyszczenia narzędzi ogrodowych oraz porządkowania przestrzeni wokół domu, np. tarasu.



Gdzie gromadzić deszczówkę?

Na początku zbieranie deszczówki można zacząć od większych wiader lub beczek, które posiadamy w swoim gospodarstwie domowym. Po pewnym czasie mogą one niestety nie wystarczyć i będziemy potrzebować czegoś większego. Jeśli więc mowa o większej ilości wody deszczowej warto zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony zbiornik – naziemny lub podziemny. Wyposażony w odpowiednią pompę lub instalacje znacznie usprawni podlewanie roślin ogrodowych oraz pozwoli na użycie pozyskanej przez nas wody w domu np. do spłukiwania wody w toalecie.



Jakiego typu zbiornik wybrać?

Zbiorniki naziemne

Najczęściej wybieranym rodzajem zbiorników są zbiorniki naziemne, mają one zwykle pojemność od 300 do 2000 litrów. Taki zbiornik na deszczówkę najlepiej zamontować w cieniu, blisko elewacji. Dobrze jest połączyć go z rynną używając kolektora rynnowego, dzięki czemu łatwiej będzie pozyskać wodę kapiącą z dachu. Zaletą zbiornika naziemnego jest wygląd oraz możliwość wybrania niecodziennego kształtu, np. beczki. Dzięki temu idealnie wtopi się w otoczenie i jednocześnie będzie stanowił ozdobę ogrodu.



Zbiorniki podziemne

Jeśli chcemy poszerzyć zastosowanie deszczówki i wykorzystywać ją nie tylko do porządków na zewnątrz czy podlewania roślin, ale także w domu, warto wziąć pod uwagę instalację zbiornika podziemnego. Zbiorniki te mają co najmniej 2000 litrów pojemności, ale występują również modele będące w stanie pomieścić aż 10 000 litrów, dlatego bez problemu każdy jest w stanie dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. Zbiorniki podziemne wkopuje się w ziemię lub instaluje np. w piwnicach. Taki montaż sprawi, że woda zawsze pozostanie świeża, na co wpłynie brak dostępu do światła słonecznego i stała jej temperatura.



Korzyści płynące ze zbierania deszczówki

Gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki w gospodarstwie domowym przynosi spore oszczędności w skali roku. Warto więc znaleźć więcej zastosowań dla takiej wody, aby, oszczędność była jeszcze większa. Dla większej rodziny świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalety lub mycia samochodów, a dla gospodarstwa z dużym ogrodem, wieloma roślinami do podlewania. Zainwestowanie w zbiornik, którego wartość szybko się zwróci, będzie świetnym początkiem do oszczędzania i dbania o planetę.

Używanie wody deszczowej do podlewania kwiatów, trawy czy krzewów jest oczywiście dużą oszczędnością, ale nie tylko. Podlewając rośliny deszczówką zapewniamy im wyjątkową opiekę, ponieważ taka woda jest przede wszystkim miękka, co za tym idzie lepiej przyswajalna. Najczęściej woda pozyskiwana w taki sposób ma temperaturę taką jak otoczenie, dzięki czemu podlewane np. w gorący dzień rośliny nie doznają szoku termicznego.




Zostaw po sobie komentarz