Jak zwiększyć ciśnienie wody w domu

Zgodnie z prawem maksymalne ciśnienie wody w instalacji wodociągowej powinno być nie większe niż 6 barów, natomiast do użytku codziennego wystarczające jest w zupełności 4. Aby zapewnić sobie wygodę wartość ciśnienia powinna wynosi minimalnie 2 bary, zaś przed punktami poboru wody nie może być niższa niż 0,5 bar. Aby zmierzyć i sprawdzić ciśnienie można użyć manometr, który nakręcany jest na kran.



Przyczyny spadku ciśnienia

Bardzo często zawory ustawione są zgodnie z powyższymi parametrami. Gdy ciśnienie jest za duże, w łatwy sposób można je obniżyć, stosując reduktory. Jednak w momencie znacznego spadku ciśnienia, trzeba najpierw wykryć jego przyczynę. Mogą być to:

-awaria, najczęściej wyciek,

-niesprawność pompy lub hydroforu,

-nie do końca odkręcone zawory,

-zatkane sita w bateriach,

- „zarastanie” rur kamieniem,

-biofilm wytworzony przez bakterie żyjące w wodociągach,

-źle zgrzane rury polipropylenowe,

-słaby stan rur i wyciek wody.



Jak wykryć nieszczelne rury?

Gdy rury są nieszczelne ciężko jest to wykryć i zlokalizować miejsce przecieku, ponieważ najczęściej ulokowane są w murach i wiąże się to z koniecznością kucia ścian. Aby tego uniknąć warto zwrócić uwagę czy na ścianach nie występują przebarwienia i zacieki, które świadczą o obecności awarii. Częsta jest również pojawiająca się pleśń i schodząca ze ścian farba. Chcąc uniknąć niecelnego kucia warto skorzystać z usług firm, które wyposażone są w kamery termowizyjne i inspekcyjne, a także gaz znacznikowy, który wpuszcza się do rur.



Urządzenia podnoszące ciśnienie

Gdy wykluczyliśmy awarię jako przyczynę spadku ciśnienia, powinniśmy sięgnąć po inne rozwiązanie, a w pierwszej kolejności zgłosić zaistniałą sytuację firmie, która dostarcza nam wodę. Czasami słabe ciśnienie może brać się z uszkodzeń wodociągu.

Jeśli wodociągi nie zapewniają odpowiedniego ciśnienia przez pewien czas i występuje to regularnie, warto zainwestować w specjalny zestaw pompowy lub specjalnie dedykowanych pomp, zwiększających ciśnienie w instalacjach. Niestety zwykłe pompy nie są przystosowane do podłączania do źródła wody, które podaje wodę pod ciśnieniem. Przez szybką degradację wału, woda dostaje się do silnika, uszkadzając tym samym pompę.

Konstrukcja pompy do podnoszenia wody zapewnia świetną odporność na prace w trudnych warunkach. Są skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegać penetracji wody do wrażliwych części pompy i zapewniać dużą wydajność podczas pracy. Urządzenia tego typu można wykorzystywać nie tylko do podnoszenia ciśnienia wody. Są one również doskonałym rozwiązaniem do zasilania systemów przeciwpożarowych w budynkach, ale także do zasilania instalacji przemysłowych w wodę. Pompy do podnoszenia wody świetnie nadadzą się również do ogrodowych systemów nawadniających.

Jeśli nie mamy hydroforowego zbiornika, powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu i zakupie tego urządzenia. Pozwoli on na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia oraz będzie pełnił rolę magazynu, gdy ciśnienie wody będzie za niskie.


Zostaw po sobie komentarz