Jaki hydrofor bezzbiornikowy

Hydrofor bezzbiornikowy to rodzaj pompy, która konstrukcyjnie i funkcjonalnie przypomina ssącą pompę hydroforową, stosowaną do napełniania zbiorników hydroforowych o dużej pojemności. Różnicą między zestawem hydroforowym, hydroforem bezzbiornikowym polega na braku zewnętrznego zbiornika, gromadzącego wodę. Hydrofor bezzbiornikowy na bieżąco tłoczy wodę do odbiorników już pod odpowiednim ciśnieniem. Instaluje się go zazwyczaj wewnątrz budynku, a chcąc to zrobić na zewnątrz, należy zapewnić chroniące przed wpływem pogody miejsce.

Hydrofor bezzbiornikowy składa się z pompy ssącej i sterownika, kierującego automatycznie pracą pompy. Urządzenie włączane jest, gdy dochodzi do spadku ciśnienia wody w instalacji, a kończy swoją pracę w momencie poboru wody i wzrostu ciśnienia. Hydrofor posiada wiele zabezpieczeń, takich jak czujniki przepływu, które chronią pompę przed suchobiegiem oraz zabezpieczenia termiczne, wyłączające ją, gdy temperatura silnika jest za wysoka. Do pomp hydroforowych konieczne będzie zaopatrzenie się w zawór zwrotny.



Czym kierować się przy wyborze hydroforu

Gdy decydujemy się na zakup hydroforu bezzbiornikowego, musimy określić jakiego ciśnienia roboczego oraz wydajności wymagać będziemy. Wydajność urządzenia waha się w zależności jaki model wybierzemy. Zaczyna się ona od 30 litrów na minutę do lekko ponad 100 litrów. Warto wiedzieć, jaka jest wydajność, zwłaszcza, gdy urządzenie będzie wykorzystywane do zasilania systemów nawodnieniowych, np. zraszaczy. Wymagają one wysokiej podaży wody, pod ciśnieniem o odpowiedniej wartości. Jeśli natomiast chodzi o ciśnienie, maksymalna wartość dostępna na rynku wynosi 6 barów przy wysokości podnoszenia 60 metrów.

Maksymalne ciśnienie, jakie uzyskiwane jest w dostępnych na rynku konsumenckim modelach, to przeszło 6 barów przy wysokości podnoszenia ponad 60 metrów. Większość modeli jest wyposażonych w pompę jednowirnikową, dlatego chcąc osiągnąć duża wysokość podnoszenia, powinniśmy wybrać urządzenie z pompą wielostopniową.

Kolejnym ważnym elementem jest budowa. Hydrofory bezzbiornikowe tworzone są z różnych materiałów. Obudowy są z twardego plastiku lub metalu, a wirniki z odpornych tworzyw sztucznych lub metalu. Zalecamy sprawdzić wykonanie uszczelnienia, ponieważ od niego zależy żywotność urządzenia.

Równie istotnym elementem jest możliwość ustawienia wartości ciśnienia, podczas którego nastąpi wyłączenie i włączenie pompy. Panel sterujący powinien być łatwy do obsłużenia i pozwalać na kontrole pompy w pełnym zakresie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy występuje korek spustowy, dzięki któremu można opróżnić pompę bez jej demontażu.



Zastosowanie hydroforów bezzbiornikowych

Oprócz zastosowania hydroforu bezzbiornikowego do tłoczenia wody pod określonym ciśnieniem ze zbiorników, używa się go także do zwiększenia ciśnienia wody w gospodarstwie domowym oraz rolnym. Doskonale nadaje się on do zasilenia instalacji nawadniających w wodę. Zaletą hydroforu bezzbiornikowego jest możliwość zamontowania ich wszędzie, na zewnątrz budynku, jak i w domu.


Zostaw po sobie komentarz