Jaki hydrofor na działkę rekreacyjną

Wybieranie zbiornika hydroforowego jest jednym z najistotniejszych etapów podczas planowania instalacji wodnej. Bardzo duże znaczenie ma przeznaczenie wody, którą będziemy gromadzić oraz jej dalsze zagospodarowanie. Zupełnie inne kryteria będą istotne przy doborze hydroforu do domu, gospodarstwa rolnego czy działki rekreacyjnej.

Zbiornik hydroforowy na działkę rekreacyjną

Pobieranie wody z własnego ujęcia w przypadku działki rekreacyjnej jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem. Dzięki temu możemy podlewać np. trawę, kwiaty czy grządki, nie musząc płacić za wodę dostarczoną wodociągiem. Dlatego właśnie coraz częściej właściciele działek decydują się na własną studnię. Co zatem jest istotnym kryterium podczas wyboru hydroforu? W przypadku działek rekreacyjnych zużycie wody jest małe, przez co wymiana w zbiorniku występuje dość rzadko. W takim przypadku zaleca się wybranie mniejszego zbiornika hydroforowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie zbiornik przeponowy, który jest bardzo kompaktowy. Można go umieścić np. w obudowie kręgowej studni, jednak konieczne będzie zdemontowanie go na czas zimy. Równie dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zestaw hydroforowy.

Zbiornik hydroforowy do gospodarstwa rolnego

Korzystanie z własnego ujęcia wody jest tak naprawdę niczym nowym i rzadkim jeśli chodzi o gospodarstwa rolne. W takich gospodarstwach zużycie wody jest bardzo duże, ponieważ mowa tu o nawodnieniu pól uprawnych, zwłaszcza podczas suszy i upałów, a także do pojenia zwierząt. W tym przypadku pojemność takiego zbiornika hydroforowego musi być jak największa. Rozwiązaniem o minimalnej pojemności w takim wypadku może być zbiornik ocynkowany, którego pojemność wynosi 300 litrów. Z racji, że w rolnictwie nie uzdatnia się wody, taki hydrofor bez przepony będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, a koszty eksploatacji będą niskie. Oczywiście o tym jaka pojemność zbiornika jest potrzebna decyduje ilość zużywanej i potrzebnej wody. Gdy gospodarstwo jest spore, to zbiornik powinien być pojemości między 500, a 1000 litrów. W tym przypadku pompa musi być bardzo wydajna. Decydując się na tak duży zbiornik, możemy cieszyć się stałym dostępem do wody z ogromnej ilości.

Zbiornik hydroforowy do gospodarstwa domowego

Gdy studnia jest jedynym źródłem wody, lub gdy woda wykorzystywana jest do systemów nawadniających, to pojemność zbiornika powinna być spora. Szacunkowo na czteroosobową rodzinę powinien zostać użyty zbiornik przeponowy 200 litrowy albo ocynkowany zbiornik 300 litrowy. W gospodarstwie domowym woda wykorzystywana jest tak naprawdę bez ustanku. Dlatego zbiornik hydroforowy powinien być spory, żeby ograniczyć częstotliwość załączania się pompy, a także aby przy tak częstej wymianie wody ciśnienie było stałe i odpowiednie. W tym przypadku istotne jest także miejsce jakim operujemy aby umieścić zbiornik oraz metoda uzdatniania wody. Na podstawie tych czynników wybór będzie wahał się między hydroforem ocynkowanym, a hydroforem z przeponą.


Zostaw po sobie komentarz