Jaki hydrofor wybrać do studni

Hydroforowy zestaw do studni głębinowej, to urządzenia pozwalające transportować pitną wodę ze studni do domu. Oprócz tego pozwala utrzymać stałe ciśnienie w instalacji. Jest też świetnym rozwiązaniem, gdy nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej.

Hydrofor przez cały czas reguluje poziom wody, gdy spadnie do minimum, pompa zwiększa jej ilość i jednocześnie ciśnienie powietrza w zbiorniku. Kiedy natomiast poziom wody jest powyżej maksimum, pompa przestaje działać.



Dlaczego warto używać hydroforu

Teoretycznie sama pompa jest wystarczająca, żeby dostarczyć wodę do instalacji domowej. Działanie pompy bez hydroforu może skutkować bardzo szybkim zużyciem się pompy, a częste i krótkie pobory wody i zmiana trybu działania by ją wykończyły. Hydrofor jest urządzeniem, które sprawdzi się dobrze w domu jednorodzinnym.



Jaki hydrofor wybrać

Zanim kupimy takie urządzenie należy zapoznać się z czynnikami, które wpływają na instalacje i jej działanie. Przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie nieruchomości. W domku letniskowym zużycie wody będzie o wiele mniejsze niż w domu mieszkalnym. Dlatego do domu jednorodzinnego należy zainwestować w bardziej wydajne urządzenie, posiadające większy zbiornik.

Przy wyborze hydroforu należy zwrócić uwagę na:

-napięcie zasilania – obwody trójfazowe (400 V) i jednofazowe (230 V),

-maksymalne ciśnienie,

-moc minimalną,

-maksymalną wydajność pompy,

-pojemność zbiornika roboczego.



Ważna jest pojemność zbiornika, dlatego jeśli zestaw hydroforowy ma być dodatkowym lub alternatywnym źródłem wody, wystarczający będzie zbiornik kilkunastolitrowy. Jeśli nie ma podłączenia do sieci wodociągowej, najlepiej będzie wybrać zbiornik co najmniej 50 l, natomiast w większych gospodarstwach powinniśmy wybrać hydrofor 100 litrowy.



Rodzaje hydroforów do studni

Na rynku jest wiele rodzajów hydroforów, ale najpopularniejsze są trzy.

Hydrofor tradycyjny - posiada ocynkowany lub emaliowany zbiornik, a dodatkowo istnieje ogromny wybór pojemności od najmniejszych, kończących się nawet na 1500l. Hydrofor posiada minus, którym jest brak membrany wewnątrz. W związku z tym potrzebne jest regularne kontrolowanie ciśnienia powietrza i uzupełnienie gazu. Ze względu na wielkość trzeba będzie znaleźć utwardzona powierzchnie, na której będzie stał cały zestaw.

Hydrofor membranowy - posiada wewnątrz membranę oddzielającą wodę od ścian. Zmniejsza to między innymi ryzyko korozji. Maksymalna pojemność tych urządzeń wynosi 100 l, co sprawia, że są bardziej kompaktowe i mobilne. Hydrofor membranowy można schować w domu, np. w garażu lub piwnicy lub zainstalować w studni.

Hydrofor o stałym ciśnieniu - wyróżniają dwa zbiorniki. W jednym znajduje się woda, a w drugim powietrze. Hydrofor utrzymuje stałe ciśnienie instalacji, dzięki jednoczesnej pracy wody i sprężarki. Cechuje go również niższe zużycie energii i stały tryb pracy pompy, które zwiększają żywotność. Nie sprawdzi się on w każdych warunkach ze względu na skomplikowaną konstrukcję.


Zostaw po sobie komentarz