Jaki zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej ?

Jeśli nie wiesz jaki zbiornik hydroforowy dopasować do pompy głębinowej i czym się kierować przy wyborze zbiornika to jest to artykuł właśnie dla Ciebie.

Do pompy głębinowej można podłączyć zarówno zbiornik ocynkowany jak i zbiornik przeponowy. Nie będę rozpisywał się o różnicach między tymi zbiornikami, ponieważ przeczytać o tym możesz w naszym innym artykule do którego serdecznie zapraszam.
O zbiornikach możesz też obejrzeć film, który nagraliśmy na ten temat.

W tym artykule chciałbym napisać, jak dobrać wielkość zbiornika do pompy głębinowej.
Jeśli pompa głębinowa i zbiornik mają służyć nam do zasilenia domu jednorodzinnego, to najlepiej będzie jeśli wybierzesz duży zbiornik przeponowy o pojemności 150 litrów lub zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów. Dzięki dużej pojemności hydrofora pompa będzie włączała się rzadziej, ale na dłuższy czas, taka praca pochłania mniej prądu elektrycznego, tym samym - oszczędzamy przy pracy.

Wahania ciśnienia wody będą mniej odczuwalne. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowy montaż reduktora ciśnienia. Uzyskujemy wówczas stałe ciśnienie w każdym momencie poboru wody. Jeśli dobierzesz mały zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej, to pompa uruchamiała się będzie często, doprowadzić to może do szybszego zużycia urządzenia. W instrukcji pompy zawsze podana jest informacja, ile razy w ciągu godziny może się załączać pompa bez szkody dla silnika.

A może szukasz zbiornika do pompy głębinowej, która służy tylko do zasilenia systemu nawadniania ogrodu?

Wówczas możesz zdecydować się na mały zbiornik 24 l lub 50 l, a wyłącznik wyregulować w taki sposób, aby pompa się nie wyłączała gdy kran jest odkręcony. Podnosimy ciśnienie dolne i górne. Zbiornik wtedy służy jako element wyrównawczy ciśnienie. Taka praca pompy jest prawidłowa i nie powinna wpływać negatywnie na żywotność. Ogród podlewamy raz lub dwa razy dziennie więc cykli załączeń i rozłączeń pompy nie będzie zbyt dużo.

Aby układ hydroforowy działał poprawnie należy raz na jakiś czas sprawdzić ciśnienie bańki powietrza w zbiorniku. Zbyt mała ilość powietrza w zbiorniku ocynkowanym będzie powodowała częste włączanie się pompy. Niski stan powietrza w zbiorniku przeponowym również będzie powodował częste uruchamianie się pompy i do tego może spowodować uszkodzenie gumowej membrany. Należy jak najszybciej uzupełnić powietrze w takim zbiorniku.

Jeśli jesteś jeszcze przed zakupem zbiornika to zdecyduj się na zbiornik z wbudowanym manometrem który służy specjalnie do kontroli ciśnienia powietrza w zbiorniku, dzięki temu jednym rzutem oka będziesz w stanie sprawdzić, czy stan powietrza w zbiorniku jest prawidłowy, bez konieczności podłączania zbiornika.


Zostaw po sobie komentarz