Nić uszczelniająca do gwintów - Hit czy Kit?

 
Jako pracownik sklepu z pompami głębinowymi, hydroforami często doradzam klientom w doborze urządzeń czy akcesoriów do ich instalacji wodnej. W wielu przypadkach klienci sami chcą zamontować wybraną pompę czy zestaw, aby trochę zaoszczędzić. Gdy już wszystkie akcesoria są dobrane pojawia się pytanie, czym uszczelnić połączenia gwintowane. Warto wiedzieć, że połączenia powinny być wytrzymałe i szczelne, aby nie dopuścić do wycieków, które mogą doprowadzić do tragedii i pochłonąć spore koszty. Co najlepiej wybrać? 

Monterzy starej daty najczęściej używają pakuł z pastą uszczelniającą, jest to najbardziej popularna forma uszczelnienia. Niestety jest to brudna praca, ponieważ do pakuł stosuje się specjalną pastę olejową. Aby wykonać takie uszczelnienie potrzeba czasu i cierpliwości. Nie mówię już o estetyce, której w tym wypadku brak. Co więcej, producenci nie zapewniają odpowiednich certyfikatów, co może okazać się sporym problemem przy odbiorach dużych inwestycji. 

Kolejnym produktem na rynku do uszczelniania gwintów jest taśma teflonowa, którą poleca wielu wykonawców. Jest to jednak materiał bardzo kruchy i ciężko precyzyjnie skręcić połączenia. Mimo wszystko praca z taśmą teflonową jest prosta i czysta, często też posiada odpowiednie atesty. Nie jest to jednak produkt idealny. Ciężko uszczelnia się nią większe gwinty w instalacji ocynkowanej. Gdzie warstwa ocynku nie jest precyzyjna i może dochodzić do przecieków.

taśma teflonowa do uszczelnienia pompy ssącej i hydrofora od HYPO

nić uszczelniająca


Moim zdaniem najlepszym wyborem jest nić uszczelniająca, która coraz częściej jest wybierana przez instalatorów. Jest to wielowłókninowa nitka w kolorze białym nawinięta na szpulkę. Nić uszczelniająca  jest wykonana z teflonu, nylonu lub poliamidu. Jednak to nici poliamidowe są najbardziej wytrzymałe na zerwanie. Można je stosować do uszczelniania połączeń do temp. +130C. Aplikacja nici uszczelniającej jest banalnie prosta. Należy oczyścić gwint z zanieczyszczeń i rozpoczynając od końca gwintu zacząć nawijając nić w zagłębienia gwintu. Ilość nawinięć podaje tabela na opakowaniu produktu i różni się ona w stosunku do wielkości gwintu. Na koniec ucinamy nić nożykiem wbudowanym w opakowanie.

Nić to produkt czysty, łatwy w użyciu i wytrzymały. Jej koszt jest podobny co pakuły z pastą. A co najważniejsze posiada atesty do zastosowań przy wodzie pitnej oraz przy instalacjach gazowych. Dodatkowo można ją stosować w instalacjach sprężonego powietrza. W przeciwieństwie do taśmy teflonowej i pakuł z pastą połączenia wykonane nicią można wielokrotnie korygować beż ryzyka utraty szczelności. Jest odporna na temperatury w zakresie od -20 C do +130 C oraz obciążenie do 16 barów. Nić można stosować do połączeń rur metalowych, jak również z tworzyw sztucznych. Pozytywne opinie na temat nici uszczelniającej sprawiają, że staje się coraz bardziej popularnym i polecanym produktem.
 

zdjęcie użytkownika
Paweł Komentarz utworzony: June 24, 2019, 12:37
Generalnie zgadzam się z artykułem ale do średnic 1 1/2 cala . Później preferuje tradycyjne pakuły . A podwijać gwint 4 cale nicią to sobie nie wyobrażam .

Zostaw po sobie komentarz