Odpowiadamy na pytanie czy lepszy jest hydrofor a może pompa głębinowa

Posiadając własne ujęcie wody możemy liczyć na komfort korzystania z niej i pożegnać się z przerwami w dostawie wody. Jednak wybór pompy do własnej studni może być dość kłopotliwy, zwłaszcza mając do wyboru taki wachlarz urządzeń. Wybrać hydrofor czy pompę głębinową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Zestaw hydroforowy

Urządzenie to składa się przede wszystkim z ciśnieniowego zbiornika hydroforowego, pompy i wyłącznika ciśnieniowego. Zbiornik hydroforowy a właściwie jego wielkość powinna być dopasowana do potrzeb inwestora. Tak samo w przypadku samej pompy. Gdy zapotrzebowanie na wodę i jej zużycie jest duże to wydajność pompy oraz zbiornik powinny być również nieco większe. Natomiast gdy np. zbiornik hydroforowy ma za małą pojemność to pompa ze względu na częste włączanie i wyłączanie będzie mniej żywotna. Gdy hydrofor jest duży, powinien zainstalowany być w osobnym pomieszczeniu odpowiedniej wielkości. Natomiast istnieją także hydrofory kompaktowe, które zamontowane mogą zostać np. w szafce kuchennej.

Pompy do zestawu hydroforowego

Pompa samozasysająca swoje zastosowanie znajduje w zbiornikach, gdzie lustro wody znajduje się na wysokości 8 metrów od miejsca umieszczenia pompy. Studnia powinna być na tyle wydajna, by poziom wody się nie zmniejszał, ponieważ istnieje ryzyko zerwania słupa wody w instalacji ssącej.

Wady i zalety hydroforu

Wadą hydroforu jest przede wszystkim hałas, które mogą być niekomfortowe, zwłaszcza, że znajduje się on wewnątrz budynku. Zaletą natomiast jest dość łatwy dostęp do pompy i reszty elementów. Dzięki temu z łatwością przeprowadzimy wszelkie naprawy lub przegląd urządzenia.

Pompa głębinowa

Pompy głębinowe stosuje się w studniach wierconych, gdzie lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Pompa głębinowa może zaskoczyć nas dużą wysokością podnoszenia słupa wody. Oczywiście pozwala nam to na pompowanie wody ze studni, która znajduje się daleko od np. gospodarstwa. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku terenów górzystych.

Wady i zalety pomp głębinowych

Wada pomp głębinowych jest przede wszystkim to, że podczas ewentualnych napraw trzeba wyjąć pompę ze studni razem z rurą, którą tłoczona jest woda. Zajmuje to dużo czasu i przede wszystkim potrzebne są do tego przynajmniej dwie osoby. Jeśli mowa o awariach to należy wziąć pod uwagę fakt, że zbyt krótki przewód elektryczny oraz jego źle dopasowana średnica znacząco wpłyną na żywotność pompy. W takiej sytuacji ryzyko awarii pompy jest znacznie wyższe. Zaletami pompy głębinowej jest oczywiście brak hałasu, ze względu na umieszczenie jej w studni. Oprócz tego pompa zanurzona jest w wodzie, dzięki czemu nie ponosimy strat, które wynikają ze ssania, a co za tym idzie rachunki za prąd są niższe. Pompa głębinowa jest oczywiście świetnym rozwiązaniem, gdy posiadamy studnię wierconą lub kopana. Lustro wody w takim zbiorniku jest położone zazwyczaj kilkanaście metrów pod powierzchnią gruntu, z czym nie poradzi sobie zestaw hydroforowy.


Zostaw po sobie komentarz