Podłączenie pompy głębinowej

Gdy odwiert studni głębinowej jest już wykonany i została umieszczona w nim rura osłonowa, należy zamontować pompę. Powinna być ona oczywiście odpowiednio dobrana i przystosowana do naszych potrzeb. Jeśli tak jest, trzeba ją poprawnie zamontować. Mimo, że wydaje się być to prostą sprawą, można popełnić błędy, które w przyszłości wpłyną na wydajność urządzenia. Warto więc zaczerpnąć porad ekspertów lub zrobić to zgodnie z następującymi krokami.

Przygotuj pompę głębinową

Przed umieszczeniem pompy w studni konieczne jest jej przygotowanie. Niezbędne jest wkręcenie mosiężnego nypla z zaworem zwrotnym. Dzięki temu możliwe będzie przyłączenie rury PE, a także unikniemy efektu cofania się wody. Należy jednak pamiętać że nypel oraz zawór zwrotny muszą być tego samego rozmiaru co przyłącze gwintowe w pompie. W następnej kolejności trzeba zastosować złączki do rur PE, koniecznie wysokociśnieniowe.

Przymocuj stalową linkę

Zastosowanie linki stalowej jest niezbędnym krokiem przy montażu pompy. Dzięki temu unikniemy niekontrolowanego opuszczenia pompy do studni, a nawet upadku na dno odwiertu. Linka ta powinna być wykonana ze stali kwasoodpornej A4. Niezbędne jest również wykonanie zacisków, po dwa na każdą pętlę. Długość liny dobieramy indywidualnie do głębokości odwiertu naszej studni. Oczywiście konieczne będzie zostawienie odpowiedniego zapasu, aby koniec liny był odpowiednio przymocowany.

Zamocuj kabel elektryczny

Wszystkie pompy wyposażone są w oryginalny kabel, którego długość niestety zazwyczaj jest niewystarczająca. W sytuacji gdy głębokość naszej studni wynosi np. 11 metrów a kabel jest kilkukrotnie krótszy należy go przedłużyć. Do przedłużania należy użyć hermetycznego złącza. Gdy kabel został poprawnie przedłużony trzeba go odpowiednio przymocować. Robimy to wzdłuż rury PE, na całej jej długości, przy pomocy opasek elektrycznych, które umieszczamy co półtora metra.

Zamontuj głowice studzienną

Zazwyczaj większość inwestorów, chcąc oszczędzić pomija ten etap i przykrywa studnię tylko plastikową zaślepką. Niestety jest to mało funkcjonalne i przede wszystkim nietrwałe rozwiązanie. Zaleca się więc zastosowanie głowicy studziennej. Powinna ona być o odpowiedniej średnicy i z przyłączem do armatury wodociągowej. Bardzo ważnym elementem jest także uszczelnienie każdego połączenia gwintowego, takiego jak np. nypel. Można to zrobić w sposób tradycyjny używając pakuł z pastą uszczelniającą lub wykorzystać do tego taśmę teflonową. Gdy wykonaliśmy krok po kroku wszystkie z powyższych czynności, można bezpiecznie i ostrożnie włożyć pompę do otworu studni i opuścić aby w całości zanurzyła się w wodzie. Na sam koniec należy przygotować resztę elementów instalacji. Aby można było czerpać wodę trzeba jeszcze zająć się zbiornikiem hydroforowym, wyłącznikiem ciśnieniowym oraz zabezpieczeniem pompy przed suchobiegiem. Jeśli jednak chcesz aby pompa była zamontowana odpowiednio i nie jesteś pewny czy zrobisz to prawidłowo, warto zwrócić się o pomoc do fachowców.


Zostaw po sobie komentarz