Pompa głębinowa czy hydrofor? Dobór pompy i zasady jej działania

Gdy chcemy mieć własne źródło ze stałym dostępem do wody lub dostęp do sieci wodno- kanalizacyjna jest poza zasięgiem naszego obiektu, który zasilamy, używamy pompy głębinowej lub hydroforu inaczej nazywanego zestawem hydroforowym. Zestaw ten składa się z pompy powierzchniowej i zbiornika ciśnieniowego. Kiedy i jakie urządzenie wybrać?

Czynniki wpływające na wybór urządzenia
Głębokość odwiertu
Hydrofor stosowany jest, gdy lustro wody w studni znajduje się powyżej 8 metrów i nie opada poniżej tego poziomu, a pompa głębinowa, gdy lustro wody jest poniżej 8 metrów. Odległość od zasilanego obiektu Ustalenie odległości źródła wody od punktu jej magazynowania jest jedną z najważniejszych rzeczy. Uwzględnić należy spadki i wzniesienia. Hydrofor będzie świetnym wyborem, gdy woda zdatna do picia jest płyciej i bliżej. Określenie wymagań rurociągu pozwoli dobrać wysokość podnoszenia pompy, czyli ciśnienie wewnętrzne wytwarzane przez pompę (10m-1 bar).

Wydajność studni
Wydajność mierzymy poprzez poziom intensywności poboru wody przez godzinne pompowanie. Natężenie próbnego czerpania wody powinno przekraczać prognozowane zapotrzebowanie. Pozwala to określić moc pompy do studni i zabezpieczyć ją przed suchobiegiem, czyli zwiększoną wydajnością pompy względem wydajności studni.

Jakość wody
Test wydajności sprawdza również jakość wody. Jeśli jest niska, czyli jej smak, zapach, przezroczystość, miękkość oraz obecność np. żelaza nie jest w normie, potrzebne będzie zamontowanie uzdatniacza. Jest to bardzo ważne dla obu rodzajów pomp. Występowanie piasku Zdarzają się sytuacje, że w studni występuje piasek. Powinniśmy wtedy pomyśleć o modelu pompy głębinowej, który zwiększy możliwość przepompowania drobinek piasku.

Hydrofor
Zestawy hydroforowe stosuje się, gdy studia jest bardzo wąska, źródło stabilne, umieszczone blisko powierzchni i gdy nie ma ryzyka spadków słupa wody. Umieszcza się je w garażach lub pomieszczeniach magazynowych. W skład takiego zestawu wchodzi jednostopniowa lub wielostopniowa samo ssąca pompa odśrodkowa, zbiornik ciśnieniowy manometr, wyłącznik ciśnieniowy, wyjście tłoczone pięciodrożne i wąż antywibracyjny z kolanem. Zbiornik hydroforowy zbiera i dystrybuuje pompowaną wodę oraz stabilizuje jej ciśnienie w rurach. Do użytku domowego zalecany jest jak największy, aby zmniejszyć częstotliwość włączania pompy. Hydrofor jest tani i kompaktowy, a jego konstrukcja ułatwia dostęp do wszystkich elementów, co wpływa pozytywnie podczas serwisowania, montażu lub demontażu.

Pompa głębinowa
Pompy głębinowe montowane są wewnątrz studni tam, gdzie pompy samozasysające nie docierają albo nie zapewniają stałego poboru. Instalacje głębinowe stosuje się do użytku codziennego, gdy wody gruntowe są obniżone lub jako element systemów wodociągowych, instalacji nawadniających lub w przypadku tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy. Zestawy hydroforowe są montowane są w studni, co za tym idzie, ciche, nie wpływają na nie wahania poziomu wody, dają stały dostęp do wody i przede wszystkim są coraz popularniejsze i tańsze.


Zostaw po sobie komentarz