Pompa hydroforowa czy głębinowa

W miejscach z brakiem dostępu do sieci wodociągowej lub ryzykiem przerw w ich pracy, niezwykle pomocne jest korzystanie ze studni w swoim gospodarstwie domowym. Aby mieć taką możliwość i zapewnić sobie stały dostęp do wody oraz jej odpowiednie ciśnienie potrzebna jest pompa oraz zbiornik hydroforowy. Jednak jak wybrać urządzenie odpowiednie do naszej studni?

Pompa hydroforowa
Pompa hydroforowa składa się z ciśnieniowego zbiornika hydroforowego, który zintegrowany jest z jedną pompą, presostatem i trzema zaworami – odcinającym, zwrotnym i tym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Aby pompa była wydajna należy dostosować ją do zużycia wody w gospodarstwie. Ważna jest wielkość zbiornika, która zależy od ilości zużywanej wody. Jeżeli wybierzemy za mały, to pompa nie będzie przestawała pracować, co zdecydowanie skróci jej żywotność oraz podniesie rachunki za prąd.

Gdzie zastosować hydrofor
Pompę ssącą stosuje się tam, gdzie wysokość lustra wody jest nie wyżej niż 8 metrów od umieszczenia pompy, a wydajność studni jest wystarczająco duża, aby nie doszło do opadnięcia poziomu wody, który doprowadziłby do zerwania słupa wodnego w rurze zasysającej. Zastosowanie pompy ssącej jest konieczne, kiedy rura studzienna ma małą średnicę. Mały hydrofor jest świetnym wyborem do domków letniskowych, w których po zakończonym sezonie zostanie po prostu zdemontowany. Taki kompaktowe urządzenie można schować w szafce kuchennej, a ten standardowy umieszcza się w osobnych pomieszczeniach, na przykład w garażu.

Wady i zalety pompy hydroforowej
Hydrofor jest dość głośnym urządzeniem, dlatego jego wadą może być wydawany dźwięk i wibracje, zwłaszcza gdy umieszczony jest wewnątrz budynku. Ogromnym plusem natomiast jest niezwykle prosty dostęp do wszystkich elementów, dzięki czemu bez problemu wykonuje się remont lub przeglądy tego urządzenia.

Pompa głębinowa
Zestaw głębinowy złożony jest z pompy głębinowej, zbiornika hydroforowego oraz osprzętu, który zapewnia płynną pracę całego zestawu. Pompa głębinowa jest jedynym właściwym wyborem w przypadku głębokich studni. Charakteryzuje się dużą wysokością podnoszenia słupa wody, co sprawia, że można pompować wodę od studni oddalonych lub umieszczonych niżej od miejsc poboru. Ma to ogromne znaczenie, gdy gospodarstwo domowe położone jest na terenie górzystym.

Gdzie zastosować pompę głębinową
Pompa głębinowa jest słusznym, a nawet jedynym wyborem, gdy mowa o wierconych studniach głębokich, w których lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Pompy te sprawdzą się również w głębokich studniach kopanych, w których lustro wody zlokalizowane jest kilkanaście metrów od powierzchni gruntu, a nawet głębiej.

Wady i zalety pompy głębinowej
Zestaw głębinowy ma dwie wady. Przede wszystkim konieczne będzie jej wyjęcie razem z rurą, gdy nastąpi awaria. Oprócz tego przewód zasilający musi być odpowiednio gruby i długi, ponieważ może wystąpić ryzyko przebicia i awarii. Zaletą pompy jest znaczna różnica w poborze energii elektrycznej w przeciwieństwie do pompy ssącej, co spowodowane jest pracą w wodzie. Wiąże się to z kolejna zaletą, a mianowicie dzięki pracy w studni pompa głębinowa jest niesłyszalna w domu.


Zostaw po sobie komentarz