Pompa traktorowa stosowana w rolnictwie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czasami zdarza się, że rolnicy do nawadniania upraw pragną wykorzystywać wodę zgromadzoną we własnych stawach lub sadzawkach. W takim wypadku, gdy w pobliżu nie ma poprowadzonej linii energetycznej, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy wyposażonej we własny silnik spalinowy (tak zwanej motopompy), lub pompy napędzanej z innej maszyny np. ciągnika.


Pompy traktorowe są bardzo często wykorzystywane w rolnictwie oraz sadownictwie do nawadniania upraw i plantacji. Można je także okazjonalnie wykorzystywać w sytuacjach awaryjnych, takich jak odwadnianie zalanych terenów czy osuszaniu terenów przez odprowadzanie wody ze studni chłonnych. 

Wiąże się to z dużą mobilnością urządzenia oraz relatywnie niską ceną z uwagi na brak silnika. Napęd na pompę z traktora realizowany jest za pośrednictwem uniwersalnego wałka WOM. Najczęściej takie pompy sprzedawane są ze stelażem umożliwiającym bezproblemowe podłączenie do ciągnika oraz przekładnię zwiększającą obroty wału.

Do pompowania wody brudnej stosowane są najczęściej samo ssące pompy jednostopniowe. Bardzo popularnym modelem z tej serii jest pompa PRO firmy Dambat. Ze względu na swoją konstrukcję pompa sprawdza się nie tylko do pompowania wody brudnej, ale również może tłoczyć gnojówkę. Jej konstrukcja pozwala na zaciąganie wody nawet z 7 metrów, a do uruchomienia nie potrzeba zalewać całego przewodu ssącego a jedynie pompę. Charakteryzuje się przy tym bardzo dobrymi parametrami hydraulicznymi, gdyż jest zdolna przetłoczyć nawet 1 metr sześcienny na minutę (to aż 1000 l/min) i wynieść ją nawet na 30 metrów. Aby zapewnić tak dobre parametry, należy stosować węże ssące i tłoczne o średnicy nie mniejszej niż 3 cale tj. takie jaki rozmiar mają króćce pompy, 

pompa traktorowa spalinowa PRO Ibo

pompa traktorowa hypo

 

W przypadku wykorzystywania pomp traktorowych do zasilania systemów nawadniania, zazwyczaj jest potrzebne znacznie większe ciśnienie. Do tego typu zastosowań dobrym wyborem jest pompa traktorowa PRN. Jest to pompa odśrodkowa, która z racji swojej konstrukcji przed uruchomieniem wymaga zalania nie tylko pompy, ale również przewodu ssawnego. Wiąże się to z koniecznością zamontowania na końcu węża ssawnego zaworu zwrotnego z koszem. Pompa jest w stanie zaciągnąć wodę, nawet jeśli lustro wody znajduje się 6 metrów poniżej pompy. Pompa jest w stanie wytworzyć ciśnienie nawet do 7 barów, dzięki czemu jest w stanie przesłać wodę rurociągiem na znaczne odległości. Duża wydajność wynosząca do 750 litrów na minutę sprawia, że pompa jest w stanie zasilić nawet deszczownie. 

 
 
 

Zostaw po sobie komentarz