Pompa WC z rozdrabniaczem – jaką kupić?

Wybór pomporozdrabniacza powinien być zależny od zastosowania. Jeśli planujemy użyć go do usuwania ścieków z kuchni, umywalki, pralki, prysznica lub wanny, odpowiedni będzie model do ścieków szarych. Jest on kompaktowy i łatwy w montażu, przystosowany do schowania np. w meblach łazienkowych i kuchennych

W przypadku, gdy chcemy odprowadzać nie tylko brudną ode ale także fekalia, konieczne będzie wybranie pomporozdrabniacza do tego przeznaczonego, który ma dodatkowo rozdrabniacz resztek. Zbudowany jest on z noży, napędzanych silnikiem pompy, odpowiadającej za usuwanie ścieków.Czym różni się sposób montażu

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu automatu w instalacji. Do wyboru są:

-pomporozdrabniacze przystawkowe, które instaluje się blisko toalety i łączy z nią gumową rurą. Dzięki temu zbierają one ścieki z wanny lub umywalki.

-pomporozdrabniacze, instalowane w odległości od źródeł ścieków. Mają one dużą pojemność zbiornika, ponieważ gromadzą one ścieki z wielu źródeł. Stosuje się je w obiektach użytku publicznego, gdzie do przepompowania jest znaczna ilość ścieków.

Kolejną kategorią są toalety z wbudowanym pomporozdrabniaczem, zainstalowanym wewnątrz miski ustępowej, uruchamiane przyciskiem. Są to modele przeznaczone do postawienia na podłodze i podwieszane. Często są dostępne z dodatkowym króćcem, który służy do przyłączenia odpływu z umywalki.Czym się kierować w wyborze rozdrabniacza do WC?

Konieczne będzie określenie ilości źródeł ścieków, które mają być podłączone do pomporozdrabniacza. Dzięki temu wybierzemy sprzęt, który będzie miał odpowiednią ilość króćców przyłączeniowych. Od typu pomporozdrabniacza będzie zależeć pojemność zbiornika, w którym zbierają się ścieki przed przepompowaniem.

Największe zbiorniki występują w urządzeniach, które zbierają ścieki z całego domu, a najmniejsze w pomporozdrabniaczach instalowanych w muszli klozetowej. W tych drugich rozdrabnianie i przetłaczanie ścieków następuje przy wpływaniu bezpośrednio do wnętrza. Istotna jest średnica rury, przez którą są wyprowadzane, ponieważ zależy od niej sprawne działanie całego układu. Niewystraczająco duża średnica doprowadzi do przeciążenia, a finalnie do awarii.

Moc silnika i prędkość obrotowa mają wpływ na rozdrabnianie ścieków i przepompowywanie do przewodów tłoczących. Moc silnika zazwyczaj waha się w przedziale 400-600 watów. Prędkość obrotowa powinna wynosić minimum 2500 obrotów na minutę.

Istotnym parametrem jest wysokość maksymalna, na jaką tłoczone są ścieki. Nie musi być ona największa, natomiast gdy ścieki muszą być przetłoczone na dużą odległość, warto zainwestować w urządzenie o największej wysokości tłoczenia – ponad 10 metrów.

Przy wyborze rozdrabniacza warto zwrócić uwagę na łatwość w serwisowaniu, np. aby obudowa, ułatwiała dostęp do części, które sterują pracą pompy. Wpłynie to na komfort podczas długotrwałego użytkowania. Istotne jest również, aby zestaw miał dołączone od razu akcesoria pomocne przy montażu oraz zawór zwrotny.


Zostaw po sobie komentarz