Różnica między pompami głębinowymi, a zatapialnymi

Pompy głębinowe i pompy zatapialne do wody różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Pompa głębinowa np. pompuje wodę pitną ze studni do gospodarstw, pompy zatapialne natomiast świetnie sprawdzają się do wypompowywania niepożądanej wody. Jak działają obie pompy i jakie jeszcze różnice występują między nimi?



Pompy głębinowe

Pompy głębinowe przeznaczone są do pobierania wody ze źródeł głębinowych, takich jak studnie. Doskonale sprawdzają się w małych gospodarstwach domowych, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowych. Bardzo polecane jest również użycie pompy głębinowej na działkach letniskowych, gdzie będzie można wykorzystać wodę do picia, gotowania, ale również podlewania roślin, kwiatów i sprzątania przestrzeni na zewnątrz.

Pompy głębinowe należy zainstalować w studni głębinowej pod powierzchnią wody. Zakup takiej pompy jest dość sporym wydatkiem, dlatego producenci stawiają na długotrwałe, wieloletnie działanie oraz długą gwarancję. Aby zapewnić działanie pompy przez wiele lat wykonuje się ją z wytrzymałych, odpornych na korozje materiałów, które umożliwiają kontakt z wodą zdatną do picia. IBO oraz Omnigena, czyli dwóch najpopularniejszych producentów, tworzą swoje pompy głównie ze stali nierdzewnej i żeliwa.



Warunki zastosowania pompy głębinowej

Aby zamontować pompę głębinową nie potrzebujemy zezwolenia, gdy głębokość studni jest mniejsza bądź równa 30 metrów, a pobór dobowy wody nie przekracza 5m3. Jeśli natomiast nie mieścimy się w tych wartościach, zużycie lub głębokość studni jest większa, należy udać się po odpowiednie zezwolenie do samorządu terytorialnego. W obu przypadkach muszą być spełnione dodatkowe warunki, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.



Pompa zatapialna

Pompy zatapialne używane są do przepompowywania niepożądanej wody z jednego miejsca do drugiego. Najczęściej stosowane są do pozbycia się wody z pomieszczeń umieszczonych nisko, pod ziemią, jak piwnice, szczególnie po intensywnych opadach deszczu, ulewach i podtopieniach.

Pompy zatapialne używane są często do wody brudnej. Ich cechą jest dobra wydajność, ale na niską wysokość. Co to oznacza? Taka pompa jest w stanie wypompować dużą ilość wody, ale na małą wysokość. Należy więc pamiętać, aby zbiornik, gdzie przepompowywana będzie woda był niski i płytki. Wspomniana już pompa wykonuje swoją pracę w pełnym zanurzeniu pod wodą, skąd wzięła się jej nazwa. Pompa zatapialna powinna być zrobiona z materiałów niekorodujących. Zapewniają one długą żywotność urządzenia, co za tym idzie sprawną pracę przez wiele lat.

Zabezpieczenia pompy

Na rynku istnieje oporządzenie, pozwalające regulować automatycznie, kiedy swoją pracę ma wykonywać pompa. Takim urządzeniem są pływaki. Regulują one ilość wody, która jest odprowadzana i zabezpieczają pompę przed suchobiegiem, czyli pracą na sucho. Pompa zatapialna dzięki temu może stać np. w piwnicy i automatycznie uruchamiać się, gdy jest to potrzebne.


Zostaw po sobie komentarz