Sterowanie i zabezpieczenie pomp do wody

Każda pompa głębinowa, pompa zatapialna czy pompa hydroforowa, aby pracować samodzielnie wymaga zastosowania niezbędnych zabezpieczeń oraz odpowiedniego sterowania.

Pompy jednofazowe
Gdy mowa o pompie z silnikiem jednofazowym, niezbędne będzie zastosowanie zestawu hydroforowego. Składa się on ze skrzynki rozruchowej z kondensatorem oraz zbiornika ciśnieniowego. Wymagany jest również wyłącznik ciśnieniowy, do nadzorowania pracy pompy i zabezpieczenia przed pracą na sucho. Istnieją pompy posiadające już wbudowane te wszystkie niezbędne elementy, co bardzo ułatwia ich instalację. Takim urządzeniem jest np. E. SYBOX, który jest w pełni zintegrowanym i kompaktowym systemem hydroforowym. Reszta pomp potrzebuje dodatkowego osprzętu. Można go dodatkowo i odpowiednio rozbudowywać o zabezpieczenia. Jak wiemy wpływają one pozytywnie na wydajność, trwałość oraz bezawaryjną pracę. Na pewno bardzo ważny będzie również sterownik, który monitoruje pracę pompy i informuje o nieprawidłowościach. Dzięki temu można szybciej zdiagnozować i rozwiązać problem. Świetnym wyborem będzie tutaj sterownik SMART od Omnigeny.

Pompy trójfazowe
W przypadku pomp trójfazowych skonstruowanie właściwie działającego układu jest nieco bardziej wymagające. Co prawda tego typu zestawy nie potrzebują do pracy skrzynek rozruchowych z kondensatorem, ale do sterowania i zabezpieczenia pompy, sterowniki muszą być bardziej rozbudowane, uwzględniając np. nieprawidłowości związane z różnicą napięcia na fazach silnika pompy czy zanikiem napięcia na jednej z faz.

Sterowniki, o których warto się dowiedzieć
Jednym ze sterowników, o których warto się dowiedzieć jest PC 79. Jest to elektroniczny sterownik z wbudowanym zabezpieczeniem przed pracą pompy na sucho. Wyłącza ją, gdy nie ma wystarczającej ilości wody. To urządzenie działa ze zbiornikiem lub bez niego, w zależności od preferencji, co łatwo można ustawić przełącznikiem zamontowanym na urządzeniu. Dodatkowym atutem jest możliwość dostosowania zakresu ciśnienia, w którym pompa ma być wyłączona lub uruchomiona ponownie. Urządzeniem działającym wyłącznie bez zbiornikowo jest BRIO SK13 od Omnigeny. Wyłącza on pompę w momencie, gdy zostanie otwarte ujście wody i włącza z powrotem, gdy dobije ciśnienie. Alternatywą działająca dokładnie tak samo jest BRIO SK15 dla fanów producenta IBO. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu niskobudżetowym, to na rynku dostępne są sterowniki PM5 działające do 5 bar lub PM8 działające do 8 bar. Dla urządzeń działających trójfazowo również znajdziemy tanie rozwiązanie w postaci PT5 i PT8 ich działanie tak jak w poprzednim przypadku określa cyfra w nazwie.

Do urządzeń trójfazowych najlepszym rozwiązaniem będzie sterownik klasy Premium - IVR. Ten inteligentny falownik steruje przepływem wody. W momencie odkręcenia trzech ujść wyrównuje wartość ciśnienia, aby w każdym było takie samo. Oczywiście zakres ciśnienia wody można bardzo łatwo ustawić. Sterownik IVR jest absolutnym faworytem wśród falowników do urządzeń trójfazowych.


Zostaw po sobie komentarz