Zanurzeniowe pompy pływakowe – informacje i zastosowanie

Na początku warto wyjaśnić czym jest wyłącznik pływakowy. To urządzenie wbudowywane w pompy, którego działaniem jest zamykanie i otwieranie obwodu elektrycznego, przy pomocy metalowej kulki. Gdy pływak jest uniesiony, pompa zostaje włączona i wykonuje swoja prace do momentu spadku poziomu cieczy. W konsekwencji pływak zmienia pozycje, kulka wysuwa się ze styków, a pompa kończy swoją pracę.

Wyłączniki pływakowe zbudowane są z plastikowej kapsuły. W środku niej znajdują się styki, metalowa kulka i przewody elektryczne, dzięki którym kapsuła połączona jest z korpusem pompy.Budowa pompy pływakowej

Pompa pływakowa jest zbudowana z korpusu. W jego wnętrzu znajduje się silnik i wirnik. Dalej budowa pompy składa się z króćców przyłączeniowych, ucha oraz wyłącznika pływakowego, który połączony jest półmetrowym przewodem.

Obudowa pompy pływakowej jest zazwyczaj zbudowana z tworzyw sztucznych, ale modele do pracy w trudnych warunkach zrobione są z metalu.W jakich pompach stosuje się wyłączniki pływakowe?

Wyłączniki pływakowe zazwyczaj stosowane są w pompach, pracujących w częściowym lub pełnym zanurzeniu. Są one przeznaczone do urządzeń pompujących wodę brudną, czystą, zawierającą piasek lub żwir, a nawet fekaliów.

Pompy do wody brudnej stosowane są najczęściej do osuszania zalanych piwnic lub innych pomieszczeń. Pomy do wody szarej można używać równie do spłuczek toaletowych. Przykładem pompy pływakowej, pompującej wodę z zanieczyszczeniami jest IBO WQF 250.

Pompy do wody czystej najczęściej używane są do zaopatrywania gospodarstw domowych lub sezonowo np. domków letniskowych. Nadają się również do zasilania nawodnienia. Jeśli potrzebna jest pompa zdolna do przetłoczenia wody na dużą wysokość, warto sięgnąć po IBO OLA 70/100 INOX. Jest ona przeznaczona do pompowania wody ze zbiorników o dużej średnicy. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 71 metrów. Dodatkowo zaopatrzona jest w wyłącznik pływakowy i płaszcz chłodzący.

Pompy do fekaliów zaopatrzone w rozdrabniacz polecane są osobom, mającym kanalizację domową, podłączoną do szamba lub studzienki zbiorczej. Takie urządzenie pozwoli na łatwe przetłoczenie ścieków zebranych z domu do kanalizacji zbiorczej. Nie będziemy musieli kontrolować jej pracy, ponieważ właśnie do tego został przeznaczony wyłącznik pływakowy. Gdy poziom ścieków będzie na odpowiednio wysokim poziomie, uruchomi on automat, natomiast gdy poziom cieczy spadnie, automat zostanie wyłączony. Aby odpowiednio dobrać pompę do szamba trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów i zrobić to starannie. W tym przypadku bardzo ważnym aspektem jest maksymalna wysokość podnoszenia. Niektóre modele swoją maksymalną wysokość podnoszenia kończą na 15, 17 czy 20 metrach. Stosując odpowiedni model pompy, unikniemy stawiania domu, czy innego obiektu blisko kanalizacji zbiorczej, aby zapewnić sprawny odpływ ścieków. Taką pompą jest Omnigena WQ 3-24-0,75 Premium, której maksymalna wysokość podnoszenia sięga nawet 28 metrów.


Zostaw po sobie komentarz